Naslovnica IZA OGLEDALA Šokantno otkriće: Avion MH370 nisu oborili teroristi, pao zbog eksplozije tovara baterija...

Šokantno otkriće: Avion MH370 nisu oborili teroristi, pao zbog eksplozije tovara baterija Motorola – VIDEO

76i767667

Tovar baterija za mobilne telefone se zapalio i uzrokovao katastrofalnu eksploziju koja je oborila putnički avion na letu MH370, tvrde stručnjaci.

Nova teorija, koja objašnjava zašto je komunikacioni sistem aviona ugašen i zašto je avion promenio kurs, u potpunosti isključuje mogućnost terorističke otmice.

Navodi se da je skoro 250 kg baterija proizvođača Motorola bilo utovareno na Boing 777 i da su upravo one uzrokovale pad aviona 8. marta 2014. godine, kada je stradalo 239 ljudi.

[adsenseyu1]

Izveštaj malezijske vlade je otkrio da su baterije proizvedene 7. marta i da su utovarene u avion već 8. marta.

Međutim, baterije nisu prošle kroz bezbednosnu proveru nakon proizvodnje, niti je roba bila označena kao „opasna“.

Dr Viktor Etel, stručnjak za litijum-jonske baterije, rekao je da baterije nisu smele da se šalju tako brzo nakon proizvodnje.

Stručnjak za bezbednost je naveo da brza isporuka nije ostavila dovoljno vremena za sprovođenje rigoroznih provera.

On je naveo da je kontigent bio spakovan u kartonske kutije i umotan u plastičnu foliju, što je „recept za katastrofu“ pošto je požar litijum-jonskih baterija teško zaustaviti konvencionalnim metodama.

Dve od tri palete baterija su postavljene u prednji deo tovarnog prostora, odmah iza ključne elektronske opreme aviona, iliti Glavnog centra sa opremom (MEC), što takođe podržava novu teoriju.

[adsenseyu4]

Stručnjaci za avijaciju kažu da bi požar blizu MEC-a onemogućio da se ugasi požar jer bi se promenio protok vazduha.

Pored svega navedenog, prenos litijum-jonskih baterija avionom je jako opasan.

Dr Etel je objasnio: „Organski elektrolit u litijum-jonskim baterijama se razlaže na visokim temperaturama, stvarajući veoma otrovna isparenja koja sadrže jedinjenja fluora i arsenika“.

Usled oslobađanja ovih smrtonosnih gasova, piloti se mogu onesvestiti za samo par minuta.

Požar koji je doveo do nefunkcionalnosti MEC-a objašnjava zašto je komunikaciona oprema prestala da radi te noći kada je avion nestao.

Dr Etel je rekao: „Čak i da su se transponderi nalazili u različitim delovima aviona, onesposobila bi ih vatra u odeljku za elektroniku, pre nego što bi to mogao da učini neki terorista“.

[adsenseyu1]

„Potpuno je moguće da su elektronika i navigacioni sistemi onesposobljeni vatrom i da su samo hidraulični sistemi nastavili sa radom“, rekao je on.

Usled ovog otkrića, Federalna služba za avijaciju (FAA) je prošle nedelje navela da je potrebno „hitno“ zabraniti prenos litijum-jonskih baterija u putničkim avionima.

Proizvođači aviona Boing i Erbas su takođe naveli da transport ovih baterija predstavlja „neprihvatljiv rizik“ i da avioni moraju da prestanu da nose ovakve pošiljke.

Stručnjaci takođe ukazuju na požar na letu Ethiopian Airlines-a u Londonu 2013. godine, koji su takođe izazvale ove baterije.

Webtribune.rs