Naslovnica SPEKTAR ŠOKANTNA REAKCIJA IZ MAĐARSKE: Putine nemoj se mešati, samo posmatraj OBRAČUN EVROPE...

ŠOKANTNA REAKCIJA IZ MAĐARSKE: Putine nemoj se mešati, samo posmatraj OBRAČUN EVROPE I SAD …

Vladimir Putin gtzui

Zašto Putin ne bi trebalo ništa da kaže kada se SAD i Nemačka bore oko ruskog prirodnog gasa. Zašto bi Rusija trebala da “ćuti“ tokom prepirki između Evropske unije i SAD? Mađarski politikolog Gabor Stijer smatra da je Evropa spremna da ukine sankcije Rusiji.

Osim toga, ovaj naučnik veruje da evropski lideri vrše pritisak na ukrajinskog predsednika Petra Porošenka da ga primoraju da primeni Sporazum iz Minska, iako tajno, da to ne bi izgledalo kao poklon za ruskog predsednika Putina.

[adsenseyu1]

18.maja je Vladimir Putin imao sastanak sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Sočiju, gde su ova dva lidera razgovarali o Trampovom ultimatumu Evropi.

Predstavnici Trampove administracije, na sastanku sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel pre mesec dana, “zatražili su“ od nje da se povuče iz projekta Severni tok 2 i obećali da neće podizati uvozne dažbine za evropske proizvode od čelika i aluminijuma.

Evropska komisija je zauzvrat predložila ukidanje tih dažbina i povećanje zaliha američkog LNG-a. Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je u četvrtak 17. maja rekao da će Evropska komisija preduzeti “odlučne korake“ za zaštitu interese Evropske unije.

[adsenseyu5]

Ruskimedij „Pravda“ je zatražila stručno mišljenje o ovoj temi od mađarskog političara Gabora Stijera.

“Zašto Tramp govori o ultimatumima?“

“Nije zapravo Tramp taj koji govori na taj način. U američkoj spoljnoj politici su Stejt department, Pentagon i uticajni krugovi ti koji odlučuju šta se radi, a Tramp im služi samo za sprovođenje njihovih naređenja. Istovremeno, on ne mari mnogo za ultimatume, jer je u domaćoj politici on obećao da će ojačati američku ekonomiju. Stoga, ostaje u interesu njegovog biračkog tela da poveća pritisak na Nemačku, da podigne dažbine na evorpski uvoz i prodaje američki tečni gas Evropi.“

“Nažalost, postoji veliko neslaganje oko projekta Severni tok 2 unutar Evropske unije. S jedne strane, Evropa je zainteresovana za stalno snabdevanje jeftinim ruskim gasom, koji iznosi 30-40 odsto evropske potrošnje gasa. S druge strane, postoje zemlje EU koje su zainteresovane za Severni tok 2. Ovaj gasovod je uglavnom pogodan za Nemačku i Holandiju kao direktne potrošače. Projekat će im omogućiti da se osećaju sigurnije, jer je Ukrajina nepouzdan tranzitni partner.“

“Ipak, deset zemalja Evropske unije – centralnih i južnih – potpisalo je pismo Evropskoj komisiji, u kom se protive dominaciji projekta Severni tok 2. Implementacija ovog projekta bi zatvorila cev iz Ukrajine, a gorivo za te zemlje bi postalo skuplje, jer bi postale zavisne od Nemačke. Ove zemlje koje se protive žele da primaju prirodni gas kroz ukrajinsku cev, dok bi Severni tok mogao da gorivom snabdeva severnu Evropu.“

“Može li Evropa kupiti tečni prirodni gas od SAD?“

“Centralna Evropa je 70-80 odsto zavisna od ruskog gasa. Ako Nemačka može priuštiti kupovinu američkog gasa, onda ekonomija slabijih i manjih država neće to moći da podnese. Bogate zemlje EU ne žele da kupuju LNG od SAD, a slabije države to jednostavno ne mogu priuštiti.“

[adsenseyu1]

“Šef Evropske komisije, Žan-Klod Junker, je rekao da će EK preduzeti “odlučne korake“ za zaštitu interesa Evropske unije. Šta mislite kakvi bi to koraci mogli biti?“

“To zavisi pre svega od Nemačke i Francuske koje brane ekonomske evropske interese u transatlanskoj konkurenciji. Evropska unija se protivi američkoj odluci o Iranu, jer velike kompanije EU imaju velike projekte u Iranu. Evropa ne želi da nametne više sankcija Iranu, jer za Evropu nije korisno da podrži američke sankcije. To su polu politički i polu ekonomski koraci. Politika Evrope se menja u svetlu novih ekonomskih interesa. Polako ali sigurno Evropa shvata da ima sopstvene interese koje bi trebalo da brani. EU nema dovoljno volje da započne veliku borbu sa SAD. Ipak, ako nemački biznismeni institiraju na ukidanju sankcija Rusiji, Merkelova i Makron bi ih mogli poslušati.“

“Kakva je uloga Rusije u takvim komplikovanim odnosima između atlanskih partnera?“

“Za Rusiju bi najbolje bilo da sedi i gleda. Ako Rusija interveniše, SAD će reći: “Evo, upozorili smo vas da Rusija pokušava da podeli Evropu.“ Amerika uvek podiže pitanje ruske pretnje kada se radi o potrebi da se poveća pritisak na Evropu.“

Webtribune.rs

[adsenseyu6][adsenseyu5]