Truvija zaslađivač, sastoji se od 99,5% eritritola (šećernog alkohola) i 0,5% rebijane, ekstrakta iz biljke stevije.
Šokantna nova studija objavljena u žurnalu PLUS ONE otkrila je da je Truvija, alternativni zaslađivač koji je proizveo prehrambeni gigant Cargill, potencijalni insekticid koji ubija voćne mušice koje ga pojedu.
Studija je pronašla da voćne mušice, koje normalno žive između 39 i 51 dan, umru za manje od nedelju dana kada konzumiraju eritritol.
[adsenseyu1]
Eritritol se inače često dobija indirektno iz genetski modifikovanog kukuruza.
Cargill je primio tužbu zbog toga što je označio Truviju kao „prirodan proizvod“, a ona se u stvari pravi u toku fermentacionog procesa u kom se kvasci hrane genetski modifikovanim kukuruznim maltodekstrinom.
Inače, postoji verifikovani eritritol koji nije GMO porekla, a pravi ga Pyure Brands iz Floride.
Pyure Brands nudi alternativne zaslađivače za tržište zdrave hrane, a njihovi proizvodi su odobreni u USDA Organic i verifikovani od strane Non-GMO Project-a.
Priča o svojstvima insekticida Truvije privukla je veliku pažnju javnosti. Čak i CBS News, mejnstrim medij koji retko pokriva opasnosti aditiva u hrani, preneo je ovu priču objavivši:
Eritritol, glavna komponenta zaslađivača Truvije ima novu neočekivanu primenu – može da se koristi kao insekticid… Istraživači su otkrili da su voćne mušice nahranjene hranom sa eritritolom ili Truvijom uginule mnogo ranije nego mušice koje su konzumirale druge zaslađivače.
„Što više ga pojedu, brže uginu“, izjavio je profesor biologije, Šon O Donel sa Dreksel univerziteta u Filadelfiji za CBS News.
Voćne mušice su takođe bile podvrgnute testovima sa saharozom i kukuruznim sirupom, ali ti zaslađivači ih nisu ubili. Samo eritritol je imao toksičan efekat na mušice. On je uticao na lokomotornu koordinaciju mušica.
FDA je Truviju odobrila za ljudsku upotrebu. Mada opet, FDA je odobrila i aspartam, tako da to i nije neki kredibilitet.
Šećerne alkohole naširoko konzumiraju milioni ljudi, ali ni to nije garancija njihove bezbednosti zato što su i Vioks konzumirali milioni ljudi (od kojih su na desetine hiljada umrli od srčanog udara).
Još uvek se ne zna da li je za toksičan efekat kriv eritritol ili je možda posredi GMO povezanost. Zanimljiva studija bila bi ispitivanje GMO eritritola naspram redovnog eritritola, da se utvrdi ima li razlike.
Mnogi naučnici kažu da je eritritol savršeno bezbedan za ljude i da je samo selektivno toksičan po insekte zbog njihove drugačije fiziologije.
Ova priča bi onda imala srećan kraj: eritritol bi mogao da se koristi kao prirodni pesticid koji će zameniti toksične hemikalije koje prodaju kompanije kao što su Monsanto i DuPont.
Zamislite prirodni pesticid na bazi biljaka koji bi mogao da se naprska na useve da ubije insekte, a opet da bude bezopasan za ljude i da ne izaziva nikakve neželjene efekte.
Inače, ideja za ovo istraživanje došla je od jednog dečaka iz šestog razreda, Sajmona D. Kašok-Marende, dokazujući još jednom da je nauka dostupna svima, pa i deci.
Webtribune.rs