Naslovnica SPEKTAR Sohu: SAD u neverici nakon sudara sa ruskim pilotima u blizini Aljaske

Sohu: SAD u neverici nakon sudara sa ruskim pilotima u blizini Aljaske

avion rusija pilot mig

U trenutku kada tenzije između velikih sila dostižu nove visine, na nebu iznad Aljaske odigrao se susret koji nije prošao neopaženo – ni u Pentagonu, ni u Pekingu.

Ruski strateški bombarder Tu-95 pojavio se nadomak američkog vazdušnog prostora, a američka avijacija odgovorila podizanjem svojih najnaprednijih borbenih aviona – F-35.

Zvuči kao scena iz hladnoratovskog trilera, ali to je bila realnost prošle nedelje. Dok je ruski avion nastavio rutinski patrolni let, američki lovci su se ubrzano približili – očigledno sa ciljem da pošalju poruku.

Međutim, ono što je usledilo nipošto nije bio šou američke moći. Prema pisanju kineskog portala Sohu, ovaj susret je za američku stranu završio sa gorčinom u ustima.

Kineski analitičari, poznati po hladnoj distanci u komentarima o globalnim silama, nisu propustili priliku da bocnu: „Sjedinjene Države stalno ističu svoje vođstvo u svetu, ali čak i njima se potkradaju propusti“. A ovde se radilo o mnogo više od pukog propusta – reč je o simboličnom porazu.

Naime, dok su F-35 pokušali da “zatvore” ruski Tu-95 i daju mu do znanja da je vreme da se okrene, ruski piloti su ostali hladni. Let je nastavljen kao da prisustvo američkih aviona ne predstavlja ama baš nikakvu pretnju.

To odbijanje da se reaguje na provokaciju, kažu stručnjaci iz Sohu, snažno je odjeknulo među vojnim analitičarima – i to ne samo u Kini.

Jer da budemo iskreni – retko ko se usuđuje da leti tik uz granicu vazdušnog prostora SAD, a još ređe se desi da neko odbije da promeni rutu kada mu F-35 „dišu za vratom“. A Rusi su upravo to uradili. Samouvereno, smireno, i bez ikakvog defanzivnog manevra.

U izveštaju Sohu navodi se i da su se američki piloti našli u neprijatnoj poziciji – prisiljeni da prate bombarder koji očigledno nije imao nameru da odstupi ni pedalj sa svog zadatog kursa.

„Suočeni sa hladnokrvnošću ruskih pilota, Amerikanci su ostali bez stvarnog odgovora“, piše kineski portal, sugerišući da je čitava situacija zapravo oslikala trenutnu nemoć da se dominacija potvrdi gde se to najviše računa – u praksi.

U geopolitičkom smislu, ovakvi incidenti imaju dvostruko značenje. S jedne strane, to je demonstracija prisustva. S druge, to je i psihološka igra – ko će trepnuti prvi. A u ovom slučaju, ruski Tu-95 je treptao poslednji – ili nije treptao uopšte.

Ostaje da se vidi kako će se ovakvi događaji odraziti na širu bezbednosnu dinamiku u arktičkom pojasu i oko Beringovog moreuza.

Ako je suditi po reakcijama iz Kine, poruka je već poslata: Ravnoteža moći u vazduhu više nije ono što je nekada bila. A nebo iznad Aljaske, koje je decenijama smatrano američkim dvorištem, možda više i nije tako sigurno kao nekada.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social