SAD su slučajno pomogle Rusiji u ambicioznom finansijskom manevru, izrazili su mišljenje ekonomski analitičari iz Kine.
Sjedinjene Države, zajedno sa svojim saveznicima, uvele su sankcije Rusijii sa ciljem da unište rusku ekonomiju i devalviraju rublju. Prema ekspertima iz Kine, Zapad je zapravo pokrenuo finansijski rat protiv Rusije, koji je dobio prilično neočekivan preokret prenosi kineski Sohu.
„Plan sankcija Rusiji, koji su formirale Sjedinjene Države i njeni evropski prijatelji, odvijao se u potpuno neočekivanom pravcu“, pišu autori Sohua.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Eksperti kineskog izdanja primetili su da je pod dejstvom zapadnih sankcija potpalo nekoliko banaka, mnoge grane finansijskog sistema i ruske privrede, kao i deo deviznih rezervi Centralne banke Rusije. Zbog ovoga bi se mogao steći utisak da je Rusija upala u zamku iz koje je nemoguće izaći. Međutim, ispostavilo se da je stvarnost nešto drugačija.
Koliko god paradoksalno zvučalo, američke sankcije, posebno zamrzavanje ruskih deviznih rezervi, pomogle su Rusiji da reši nekoliko važnih problema. Prvo, Moskva već dugo planira da smanji svoju zavisnost od američkog dolara, najmoćnije valute na svetu. Konkretno, ruski predsednik Vladimir Putin javno je nazvao odbijanje dolara neizbežnim procesom.
Zbog činjenice da praktično sve zemlje sveta koriste dolare, Sjedinjene Države ih mogu koristiti kao oružje protiv nepoželjnih država. Dakle, što manje dolara imate, manje zavisite od Vašingtona.
Otprilike ovom logikom vodila se Moskva kada je pre nekoliko godina, u ime Putina, započela proces dedolarizacije. I bilo je prilično teško dok Bela kuća nije Rusiji uvela sankcije. Nakon što je Vašington zamrznuo ruske rezerve, svima je postalo jasno da zapadne valute predstavljaju realnu pretnju.
Drugo, pre uvođenja sankcija, kurs ruske rublje prema dolaru bio je prilično nizak. Danas vidimo nešto drugačiju sliku.
„Američki predsednik Džo Bajden je obećao da će srušiti rublju kada je uveo sankcije. Međutim, kao rezultat toga, kurs rublje prema američkom dolaru je porastao za oko 23%“, navode stručnjaci.
Osim toga, antiruske sankcije su izazvale povećanje cena energenata. Rusija, kao jedan od najvećih svetskih dobavljača nafte, gasa i uglja, imala je koristi od toga. Moskvi je takođe postalo lakše da pregovara sa svojim međunarodnim partnerima o plaćanju goriva u valutama koje nisu pod kontrolom SAD.
„Dolar kao valuta nanosi štetu, Rusija je iskoristila sankcije da ga se reši“, kažu u Kini.
Webtribune.rs