Kina je obeležila 70. godišnjicu osnivanja Narodne Republike Kine (NRK) prikazujući svoje vojne snage i ističući brojne ključne napredne vojne kapacitete.
Poruka je bila jasna i SAD-u i susedima Kine u Aziji. Kina je potpuno razvijena država, sa naprednom vojnom sposobnošću koja je osmišljena da omogući Pekingu da ospori američki strateški primat.
Proces modernizacije Narodnooslobodilačke armije (PLA), koji je započet početkom devedesetih, ali je ubrzan i proširen pod predsednikom Si Đinpingom, pokazuje nam kako se Kina odlučno kreće ka svom cilju-da postane vojska svetske klase do 2035. godine.
Za kineske susede u Aziji, parada bi trebalo da otvori oči projektantima odbrane jer neki od ovih sistema podrazumevaju promenu vođenja budućih ratova. Kineska PLA poseduje brzinu, domet, preciznost i ofanzivni napad. To nisu samo mogućnosti na papiru.
Ovaj događaj se predviđa već neko vreme, a diskusija među kineskim analitičarima usmerena je na verovatno nove tipove vojnih sistema koje će prvi put pokazati PLA.
Najznačajnija demonstrirana sposobnost bila je raketa DF-17 sa svojim hipersoničnim Glide vozilom DZ-ZF (ili ukratko „HGV“). Kina, zajedno sa Rusijom, trenutno ima prednost nad Sjedinjenim Državama u hipersoničnom oružju – to su raketni sistemi koji isporučuju bojeve glave brzinom pet puta većom od brzine zvuka (brže od 3800 mph).
SAD trenutno zaostaju za Kinom i tek treba da stvore takvo oružje. DF-17 HGV može nositi ili nuklearnu ili konvencionalnu bojevu glavu, a njena brzina je takva da ne postoji odbrana protiv ovog oružja, što američke borbene grupe aviona u azijsko-pacifičkom regionu čini veoma ranjivim.
Kinezi su takođe prikazali interkontinentalnu balističku raketu DF-41 (ICBM), koja je ušla u operativnu službu. To je najmoćnija ICBM na svetu, pokretna je na putevima i može da nosi do deset nuklearnih bojevih glava. Ona je po svojim sposobnostima nadmašila ruski Satan ICBM SS-18. SAD nemaju ništa uporedivo, barem kada je reč o prizemnim ICBM-ovima.
VIDEO:
Kinezi su takođe pokazali bespilotnu borbenu letelicu (UCAV) Sharp Sword. Ovo je bespilotna napadačka letelica, a Kina je, čini se, opet ukrala prednost SAD-u. Napori SAD da razviju takve sposobnosti počivali su na letelici nazvanoj Northrop Grumman X-47B, koja sada skuplja prašinu u hangaru u Palmdaleu u Kaliforniji. U međuvremenu, Kinezi su radili na njenom operativnom ekvivalentu.
Kina je takođe pokazala supersonični, izviđački, bespilotni dron, nazvan DR-8, dizajniran za rad s raketnim snagama PLA-a, mornaricom i vazdušnim snagama kako bi naleteo velikom nadzvučnom brzinom, locirao američku borbenu grupu i prosledio informacije napadačkim snagama, poput DF-17, Sharp Sword i drugim sistemima.
Drugi izloženi vojni hardver obuhvatao je veliki broj tenkova i oklopnih borbenih vozila, kineski borbeni avion J-20 i novi bombarder H-6N, kao i niz supersoničnih krstarećih raketa YJ-18. Izloženi su balistički raketni sistemi, posebno balistička raketa srednjeg dometa DF-26, koja može da pogodi cilj na velikoj udaljenosti. Takođe su predstavljene napredne informacione i elektronske mogućnosti ratovanja.
Izloženi sistemi ističu da Kina razvija mogućnosti ograničavanja pristupa (‘A2AD’) kako bi uskratila SAD-u i njihovim saveznicima mogućnost da projektuju vojnu silu i intervenišu u regionalnoj krizi, poput one koja bi se mogla dogoditi ako Kina bude trebalo da napadne Tajvan.
Napredne, supersonične, bespilotne letelice, hipersonični gliseri, sofisticirana sposobnost vazdušne borbe i raketni sistemi dizajnirani su sa tim ciljem. Cilj je odvratiti i uskratiti SAD-u i njegovim saveznicima pristup i slobodu manevra tako što će se napasti što dalje od Kine.
Za SAD, to znači da moraju da pronađu način da poraze kineske „A2AD“ mogućnosti ako žele da podrže ključne saveznike, sačuvaju kritične strukture saveza i spreče Kinu da agresivno koristi vojnu silu. To treba da urade brzo. Ova parada bila je upozorenje zapadnim državama da ne ignorišu njihovu opasnost.
Webtribune.rs