Približavanje ruskog satelita-primopredajnika „Luč“ američkom komunikacijskom satelitu Intelsat 17 podstaklo je mnoge u SAD-u da izraze zabrinutost.
Stručnjaci strahuju da bi ruski satelit mogao da preuzme podatke koje emituje američki satelit i tako dovede u opasnost manevrisanje u geostacionarnoj orbiti.
Prema podacima koje iznosi portal c4isrnet, ruski „Luč“ je 27. avgusta počeo da se približava aparatu Intelsat. Ovo internet izdanje tvrdi da se ruski satelit u proteklih pet godina 17 puta „prikradao“ različitim svemirskim aparatima.
[adsenseyu1]
„Pratili smo taj satelit i videli da se kreće po geostacionarnom pojasu. On se približava drugim satelitima i neko vreme provodi blizu njih, a zatim se kreće dalje prema drugim satelitima. To govori da je namenjen proveravanju ili prikupljanju podataka“, citira spomenuti portal Toda Harisona, direktora projekta za aerosvemirsku sigurnost u Centru za strateška i međunarodna istraživanja.
Stručnjaci, doduše, tvrde da i američki sateliti isto tako mogu da manevrišu blizu drugih komunikacijskih satelita. Važeće međunarodno pravo ne reguliše kretanje aparata u svemiru i postoji opasnost od sudara satelita prilikom ukrštanja dveju orbita.
Ovo nije prvi pokušaj da se Rusija optuži za svemirsku špijunažu. Ranije je francuska ministarka odbrane Florens Parli izjavila da je pre dve godine ruski satelit „Luč-Olimp“ prišao preblizu francusko-italijanskom komunikacijskom satelitu Athena-Fidus. Šef „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin je izjavio da Rusija ne koristi satelite za oštećivanje svemirskih aparata drugih zemalja.
Satelit-primopredajnik „Luč“ lansiran je 27. septembra 2014. godine kao deo sistema svemirskih primopredajnika „Luč“. Ovaj sistem ima zadatak da obezbedi vezu nadzemnih stanica s ruskim segmentom Međunarodne svemirske stanice, niskoorbitalnim aparatima, raketama-nosačima i raketnim pogonskim blokovima.
(hr.rbth.com)
[adsenseyu4]