Amerika strateški i taktički gubi od Rusije na Arktiku, napisao je „Business Insider“, pozivajući se na komandanta američke Obalne straže, admirala Pola Zukunfa.
Rusija koristi “korvete ledolomce“ na Arktiku, što su u suštini ratni brodovi ledolomci, rekao je admiral. Prema njegovim rečima, Rusija se na Arktiku ponaša kao Kina na Istočnom i Južnom kineskom moru, kao da je ceo Arktik ruski.
[adsenseyu1]
“Imamo strategiju za Arktik, a istovremeno gledamo kako Rusija povećava svoje prisustvo, a sada imamo i Kinu koja povećava svoje prisustvo. Rusija je otišla toliko daleko da tvrdi da prisvaja većinu arktičkog okena kao da je njihov“, rekao je američki admiral. “Rusija nije bila transparentna u tome kakve su njihove namere, tako da mi igramo stratešku šahovsku igru na Arktiku. A Rusija ima sve figure na šahovskoj tabli. Ja imam samo par piona. Nemam čak ni kraljicu, a kamoli kralja“, rekao je Zukunf.
Predsednik Pokreta za podršku ruske flote, kapetan prve klase Mihail Nenašev, rekao je da Sjedinjene Države nisu arktička država u širem smislu te reči. “SAD dodiruju arktičku regiju zahvaljujući Aljasci koja je takođe ranije bila deo Rusije“, objasnio je stručnjak.
[adsenseyu4]
Lista arktičkih država uključuje Rusiju, Norvešku, Kanadu i Island, dok svi ostali “mogu biti pozvani kao gosti“, rekao je Nenašev.
“Arktik je vrh sveta, pol čovečanstva. Pozvali bismo Amerikance da nema njihove vojne i pomorske agresivnosti, jer oni uvek zabadaju svoj nos u tuđe poslove“, rekao je ovaj stručnjak.
“Za Rusiju ovo nije šahovska igra, ovo je naše prirodno stanište“, nastavio je Mihail Nenašev. “Živimo ovde više od hiljadu godina, a Arktik je oduvek bio osnova života za nas. Rusija mora da razvije Arktik – ovo je pitanje našeg razvoja a ne vojno rivalstvo sa bilo kim“, dodao je on.
[adsenseyu1]
Što se tiče “korveta“, primarna funkcija ovih ledolomaca je da isporuče tovar na određena ostrva, gde ih samo ledolomac može dostaviti. Međutim, ako je potrbno, oni mogu obavljati i vojne funkcije, podsetio je Nenašev.
Kako navodi „Business Insider“, Rusija ima 46 ledolomaca svih vrsta na Arktiku- njih četiri su teški polarni ledolomci, 23 su srednja ili lagana plovila. U to vreme su SAD imale tri laka ledololmca u regionu, i samo jednog teškog polarnog ledolomca.
Ruski izvori kažu da Rusija danas na Arktiku ima 30 dizel i četiri ledolomca na nuklearni pogon. Pored toga, Rusija pravi arktičku flotu borbenih brodova ledene klase sposobnih da prenose i artiljerijsko i raketno oružje.
Na primr, nuklearni ledolomac projekat 22220 je opremljen termoelektranom sa dva reaktora.. Brod ima posadu od 75 ljudi i dugačak je 173,3 metra a širok 34 metra. Plovilo na nuklearni pogon ima jedinstvenu konstrukciju trupa, što ga čini plovilom korisnim i u arktičkim morima i severnim rekama.
Webtribune.rs
[adsenseyu4][adsenseyu5][adsenseyu5]