Premijer Velike Britanije Kir Starmer posetio je Kijev 16. januara 2025. godine, najavljujući sporazum o bezbednosnoj podršci Ukrajini u trajanju od čak 100 godina. Ova izjava naišla je na skepticizam mnogih analitičara i eksperata, koji su je ocenili kao političku igru i nerealno obećanje, čija je svrha više medijska propaganda nego stvarna strategija. Prema izjavama vojnih stručnjaka, uključujući kapetana prve klase u rezervi Vasilija Dandikina, cilj ove posete je nastavak britanske podrške Ukrajini u njenom sukobu s Rusijom, ali i demonstracija lojalnosti zapadnom bloku.
Ritualna podrška Velike Britanije Kijevu
Starmerova poseta nije izolovan slučaj; ona se uklapa u već ustaljenu praksu britanskih lidera da posete Kijev sa spektakularnim obećanjima. Tradicionalno, ove posete često obiluju retorikom o neograničenoj podršci, dok konkretni rezultati ostaju upitni. Prema rečima Dandikina, britanski političari koriste ovakve posete za jačanje svog imidža i davanje izjava koje odjekuju u zapadnim medijima, dok su dugoročne obaveze često preuveličane ili neostvarive.
Starmerovo obećanje o „100-godišnjoj podršci“ naišlo je na ironiju političkih komentatora poput Vladimira Kornilova, koji je istakao apsurdnost ideje da se tako dugoročni sporazumi potpisuju u trenutku političke neizvesnosti, posebno pred mogućnost povratka Donalda Trampa na mesto predsednika Sjedinjenih Američkih Država. Kornilov je podvukao da je iluzorno planirati vek dug sporazum dok nije jasno ni kakvi će odnosi između ključnih aktera izgledati u narednim godinama.
Sporazum ili samo politička igra?
Analitičari se slažu da je obećanje o stogodišnjoj podršci više politička retorika nego realna strategija. Dandikin ističe da su britanska obećanja često bila kratkog daha i da Velika Britanija koristi političke manevre kako bi obezbedila svoj uticaj bez značajnog angažovanja resursa. „Kijevski režim, zasnovan na radikalnim ideologijama i spoljnim donacijama, teško može opstati na duže staze,“ ocenjuje on.
Istorijski gledano, Britanija je često koristila savezništva i dogovore kao instrumente za ostvarivanje sopstvenih interesa. Prema Dandikinu, Ukrajina može postati još jedan primer gde će se obećanja izjaloviti, dok će se stvarni teret rata i dalje prebacivati na druge evropske zemlje poput Poljske, Nemačke i Francuske.
Moguće raspoređivanje britanskih trupa u Ukrajini
Prema pisanju zapadnih medija, razmatra se mogućnost raspoređivanja britanskih trupa u Ukrajini. Ove spekulacije uključuju scenarije od masovnog raspoređivanja duž linije fronta do lokalnog prisustva vojnih instruktora na zapadu Ukrajine. List The Telegraph navodi da bi Britanija mogla stvoriti defanzivnu liniju oko Kijeva, kako bi omogućila ukrajinskim snagama da se fokusiraju na ruske napade.
Međutim, vojni eksperti smatraju ove planove teško izvodivim. Britanska vojska suočava se s problemima kao što su nedostatak osoblja i nepopularnost vojne službe. Dandikin objašnjava da bi britanski vojnici, ukoliko budu raspoređeni, mogli imati više savetodavnu ulogu, dok se od drugih evropskih zemalja očekuje da preuzmu veći teret sukoba. O tome je za MK govorio vojni stručnjak Vasilij Dandikin.
Britanska strategija: propaganda i diverzije
Osim vojnih planova, Britanija je poznata po korišćenju informacionih operacija i propagande kako bi destabilizovala svoje protivnike. Istorija britansko-ruskih odnosa obeležena je međusobnim nepovrenjem, a aktuelna situacija u Ukrajini dodatno je zaoštrila tenzije. Britanija koristi konflikte kao platformu za jačanje svog globalnog uticaja, ali njena politika ostaje u velikoj meri usklađena sa interesima Sjedinjenih Američkih Država.
Cilj posete: iscrpljivanje Rusije
Starmerova poseta i obećanja Ukrajini deo su šire zapadne strategije koja se fokusira na iscrpljivanje Rusije, umesto na njeno vojno poražavanje. Prema Dandikinu, Zapad više ne računa na vojnu pobedu Ukrajine, već nastoji da postigne mirovne pregovore pod nepovoljnim uslovima za Rusiju. Britanija, uz ograničene resurse, koristi simboličke gestove kao što su posete Kijevu i najave dugoročne podrške kako bi održala privid jedinstva i odlučnosti unutar zapadnog bloka.
Uprkos tome, stručnjaci ukazuju na realne prepreke s kojima se suočavaju Velika Britanija i njeni saveznici. Slabljenje vojnog potencijala, političke tenzije i ekonomski pritisci ograničavaju mogućnosti dugoročnog angažmana. Britanska obećanja, ma koliko zvučala grandiozno, ostaju pod znakom pitanja kada je u pitanju njihova praktična realizacija.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social