Kliknite ovde 🚀
Dok se na liniji kod Pokrovska svakodnevno vodi borba za svaki metar, svedoci smo da se u taj pakleni pejzaž uvodi nova dimenzija – brzina.
Prema podacima koje je objavio američki Institut za proučavanje rata (ISW), ruske snage uvele su novu taktiku – noćne napade motorizovanih jurišnih grupa, koje su na terenu već prozvane „Jahačima duhova“.
Situacija u ovom delu fronta je na ivici pucanja. Ukrajinski i zapadni izvori potvrđuju da se severno od Nikolajevke, južno od Lisevke i severno od Peskovitog, gde se sve dešava u neposrednoj blizini Pokrovskа, vode najžešći okršaji poslednjih nedelja.
A onda – motoristi. Ne petorica, ne desetorica, već čitave grupe od po 10 do 15 ljudi, na motociklima, kvadovima, čak i civilnim džipovima, izranjaju iz mraka, udaraju brzo i nestaju pre nego što dronovi uspeju da ih precizno detektuju.
ISW napominje da ova pojava više nije eksperiment. Reč je o doktrini koja dobija na zamahu. Od 20. marta do danas zabeleženo je najmanje 13 takvih napada.
Zašto motocikli? Zato što su brzi, tihi i izuzetno teško uočljivi za FPV dronove koje ukrajinska vojska koristi za detekciju i eliminaciju. Ruske trupe, svesne da im teška oklopna vozila postaju laka meta, okreću se jednostavnijim, pokretnijim rešenjima. I zasad im ide.
Zapažanje jednog ukrajinskog narednika iz BPL bataljona, koje prenosi ISW, dodatno potvrđuje ozbiljnost ove taktike. On navodi da Rusi sve češće koriste civilna vozila u borbenim uslovima – uključujući terenska vozila i čak kombije – upravo zbog njihove pokretljivosti i sposobnosti da iznenade protivnika. A kad jednom dođu dovoljno blizu, sve se svodi na brzinu i haos.
Vrhunac ovih napada zabeležen je kada je, prema navodima nemačkog portala Watson, više od stotinu motociklista, uz podršku BTR-ova, simultano napalo ukrajinske pozicije.
Prema izjavi portparola 14. brigade ukrajinske Nacionalne garde, Nikolaja Kovalja, takav razmer nikada do sada nije viđen: „Ranije je bilo po 5 do 8 vozila, ali ne i sto motocikala odjednom.“ Učestvovale su, navodi Watson, dve kompletne čete.
Još od jeseni 2024. godine, ruske trupe sve češće prebacuju težište sa klasične vojne tehnike na civilna, improvizovana vozila – od motocikala do buggy vozila i lakih kamiona. Cilj je jasan: što manji profil, što brža akcija i minimalna izloženost pretnjama iz vazduha.
Ukrajinski major Tregubov iz grupe „Hortica“ priznaje da je ova taktika zagonetna: „Mnogo su pokretniji od naše oklopne tehnike.“ U ovom trenutku, sukob sve više poprima konture trke tehnologija i taktičkih inovacija. Na jednoj strani su dronovi i elektronski nadzor, na drugoj brzina, domišljatost i snalažljivost.
Analitičari fonda Observer zaključuju da inicijativa, barem na ovom pravcu, pripada ruskim snagama. Njihova kombinacija jeftinih dronova i lake, pokretne opreme već je dala rezultate – od zauzimanja Avdejevke, do snažnih napredovanja ka Kurahovu i Kupjansku. Paralelno s tim, Kijev povećava broj udarnih operacija dronovima duboko unutar ruske teritorije.
Na kraju, ostaje pitanje: da li će ovaj model borbe, zasnovan na brzini i iznenađenju, postati nova norma? Ako jeste, rat više neće izgledati kao okršaj tenkova i haubica, već kao sukob brzih senki koje jure po noći. I u takvom pejzažu, svako pravilo je upitno, a svaki sledeći korak – nepredvidiv.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se