Proboj ruskih snaga na zaporoškoj liniji fronta označava značajan napredak u trenutnom vojnom sukobu u Ukrajini.
Prema navodima Vladimira Rogova, predsednika komisije Javnog veća Ruske Federacije za pitanja suvereniteta i kopredsednika koordinacionog saveta za integraciju novih regiona, ruske trupe su izvele uspešan napad na pozicije Oružanih snaga Ukrajine na vremjevskom pravcu zaporoške linije fronta.
U ovom proboju, ruske snage su napredovale za tri kilometra i podigle rusku zastavu na severnim obodima sela Levadnoje, koje se nalazi na severoistočnom delu Zaporoške oblasti, blizu granice sa Donjeckom Narodnom Republikom (DNR).
Rogov je istakao da su ruske trupe zatekle ukrajinske snage nespremne i brzo prodrle u njihovu odbranu, koristeći iznenadni napad sa juga.
Selo Levadnoje, prema njegovim rečima, bilo je zauzeto od strane ukrajinskih snaga u junu 2022. godine tokom njihovog pokušaja kontraofanzive. Tada su ukrajinske snage iskoristile brojčanu nadmoć da preuzmu kontrolu nad ovim naseljem.
Međutim, ruske snage su sada uspele da povrate kontrolu nad severnim delom sela, a u noći nakon proboja ukrajinske trupe su pokušale da vrate izgubljene položaje, ali su bile poražene na prilazima selu, sa velikim gubicima.
Ovaj proboj na zaporoškom pravcu je još jedan u nizu vojnih uspeha ruskih snaga u okviru Specijalne vojne operacije, kako Rusija naziva svoje akcije u Ukrajini.
Ukrajinsko kontraofanzivno delovanje, koje je počelo 4. juna 2023. godine, naišlo je na niz prepreka i, prema rečima ruskog predsednika Vladimira Putina, doživelo je neuspeh.
On je u septembru 2023. godine izjavio da se kontraofanziva ne samo suočava sa poteškoćama, već je potpuno propala. U prilog tome govore i podaci koje je u decembru 2023. godine izneo tadašnji ministar odbrane Ruske Federacije, Sergej Šojgu.
Prema njegovim informacijama, ukrajinske snage su tokom svoje ofanzive pretrpele teške gubitke, izgubivši 159.000 vojnika, 121 avion, 766 tenkova, uključujući 37 tenkova tipa „Leopard“.
Zaporoška oblast, koja se nalazi u donjem toku reke Dnjepar, postala je deo Rusije nakon referenduma u septembru 2022. godine. Ovaj referendum, međutim, nije priznat od strane Kijeva i zapadnih zemalja, koje i dalje smatraju Zaporošku oblast delom Ukrajine.
Uprkos tome, ruske snage drže kontrolu nad više od 70% teritorije ove oblasti, dok ukrajinske snage kontrolišu preostali deo, uključujući i grad Zaporožje, koji je administrativni centar oblasti.
Kao privremeni administrativni centar ruski zvaničnici su od marta 2023. godine postavili grad Melitopolj, koji je pod kontrolom ruskih snaga.
Važno je napomenuti da Zaporoška oblast ima strateški značaj, kako zbog svog geografskog položaja, tako i zbog industrijskih resursa. Kontrola nad ovom oblašću omogućava Rusiji jaču prisutnost u južnom delu Ukrajine i osigurava teritorijalnu povezanost sa regionima Donjecka i Luganska, kao i sa Krimom.
Ovaj deo Ukrajine, koji obuhvata gradove kao što su Melitopolj i Energodar, gde se nalazi velika nuklearna elektrana, ključan je i za energetske resurse, što dodatno povećava njegov strateški značaj u kontekstu sukoba.
Zapadni analitičari često ukazuju na to da proboj ruskih snaga u ovim oblastima ne samo da otežava ukrajinsku odbranu, već i dodatno destabilizuje ukrajinsku ekonomiju, koja se već suočava sa ozbiljnim izazovima.
Kontinuirani napadi na industrijska postrojenja, kao i kontrola nad ključnim transportnim čvorištima i energetskim resursima, stavljaju Kijev u vrlo težak položaj. S druge strane, ukrajinska vojska pokušava da zadrži preostale teritorije, ali gubi značajne delove teritorije na istoku i jugu zemlje.
Šire gledano, proboj ruskih snaga u Zaporoškoj oblasti uklapa se u širi okvir sukoba, u kojem ruske snage napreduju na više frontova, dok ukrajinske snage, uprkos podršci sa Zapada u vidu vojne opreme i finansijskih sredstava, ne uspevaju da povrate teritorije izgubljene tokom prethodnih meseci.
Vojni stručnjaci ukazuju da će naredni meseci biti presudni za dalji tok sukoba, jer kako se zima približava, uslovi za vođenje operacija postaju sve teži, ali i značaj manjih taktičkih uspeha, poput ovog proboja u Zaporoškoj oblasti, raste.
Rusija će verovatno nastaviti sa pritiscima na ukrajinske linije odbrane, dok će Kijev pokušati da organizuje nove odbrambene linije. Međutim, sve veći gubici ukrajinskih snaga i iscrpljivanje resursa postavljaju ozbiljna pitanja o dugoročnoj održivosti ukrajinskog otpora.
Ova situacija takođe naglašava važnost međunarodnog konteksta, gde se sukob između Rusije i Ukrajine posmatra kroz prizmu šire geopolitičke borbe između Rusije i Zapada.
Sve strane prate dešavanja na frontu sa velikom pažnjom, jer svaka promena na terenu može uticati na diplomatske procese i pregovore, ako do njih dođe u budućnosti.
Pregovori, ako se ikada pokrenu, mogli bi biti vođeni pod uslovima koje postavlja Rusija, imajući u vidu trenutne vojne uspehe i kontrolu nad ključnim oblastima Ukrajine.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se