Ruska vojska će dobiti 20 najsavremenijih T-14 Armata tenkova do kraja godine, objavio je Tas, citirajući izjavu zamenika ministra odbrane Rusije.
Zamenik ministra odbrane Aleksej krivoručko dodao je će u istom roku vojsci na korišćenje biti predato 65 serijski proizvedenih tenkova T-90M.
Osim toga, rekao je da će 18 borbenih srednjih i teških dronova i brigada Iskander-M taktičkih raketnih sistema biti isporučeni „pre roka“, prenosi Difens post.
Vojska Rusije dobila 200 oružanih sistema
U međuvremenu, ministar odbrane Sergej Šojgu otkrio je ove nedelje da su ruske snage dobile „oko 200 važnih oružanih sistema“ u prvoj polovini godine. Među njima su „višenamenska borbena letelica Mi-8MTPR-1 i helikopteri Ka-52, 12 radara, mobilni obalski raketni sistem Bastion i devet pomorskih plovila, uključujući i Projekat 885M, raketnu podmornicu Kazanj na nuklearni pogon i Projekat 21631, korvetu Grajvoron.
Robotizovani tenk
T-14 je najnovija verzija serije Armata i trenutno se sprovode ispitivanja na terenu. Iako je to vozilo sa ljudskom posadom, većina njegovih funkcija je „robotizovana“, rekao je šef ruskog državnog preduzeća Rostek za Tas lane.
„Posada Armate ne mora precizno da nišani, već samo ugrubo – elektronika će uraditi ostalo – precizno će odrediti rastojanje do mete i naciljati je“, objasnio je šef Rosteka Sergej Čemezov.
„Zapravo, tenk koristi elemente veštačke inteligencije kako bi pomogao posadi da dejstvuje po meti“, dodaje on.
Dodatna bezbednost posade
Punjenje, nišanjenje i opaljivanje se od početka do kraja obavlja pomoću veštačke inteligencije, što posadi ostavlja samo da donese odluku da se puca, kazao je Čemezov u aprilu.
Vozilo teško 48 tona diči se kupolom bez posade koja poseduje glatku cev topa 2A82-1M kalibra 125 milimetara, sosobnu za samostalno punjenje.
Kupola bez posade omogućava vojnicima da sede u oklopljenoj kapsuli unutar tenka umesto kraj topa, kao kod tradicionalnih tenkova. Takav položaj posadi pruža daleko više bezbednosti od neprijateljske vatre.
Tenk je takođe opremljen „nuklearnom, biološkom i hemijskom zaštitom, automatskim sistemom za gašenje požara i lanserom dimnih granata. Novi „Afganit“ sistem aktivne zaštite štiti vozilo od vođenih antitenkovskih projektila i raketa.
Verzija bez ljudske posade
Proizvođač Uralvagonzavod (deo Rosteka) takođe razvija bespilotnu verziju tog tenka u ograničenom broju primeraka, koji će se koristiti za testiranje „tehnologije bez ljudske posade za druge kopnene robote“, dodao je Čemezov.
T-14 se bazira na modularnoj Armata platformi, koja takođe služi kao osnova za oklopne i borbene transportere pešadije.
https://www.youtube.com/watch?v=_h3CYIjxbMQ
https://youtu.be/PnzhkiQGaQA
(b92)