Naslovnica ŽIVOT Rusija zabranila usvajanja dece od strane građana zemalja sa dozvolom promene pola

Rusija zabranila usvajanja dece od strane građana zemalja sa dozvolom promene pola

Zakonodavne inicijative u Rusiji, posebno u poslednjih nekoliko godina, reflektuju snažnu orijentaciju ka zaštiti tradicionalnih vrednosti, kako je definisano u okviru politike države.

Zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece od strane građana zemalja u kojima je dozvoljena promena pola predstavlja najnoviji korak u pravcu sprovođenja ovih vrednosti.

Vjačeslav Volodin, predsednik Državne dume, jasno je stavio do znanja da je glavni cilj ovog zakona zaštita dece i očuvanje tradicionalnih društvenih normi, što uključuje i zabranu kontakta dece sa praksama i zakonodavstvom koje promovišu promenu pola.

Volodin je naglasio da ova inicijativa štiti decu od potencijalnih opasnosti kojima bi mogla biti izložena ukoliko budu usvojena ili pod starateljstvom osoba iz zemalja gde su ove prakse legalne.

Zakonodavni koraci u ovom pravcu počeli su još 2022. godine, kada je predsednik Vladimir Putin potpisao zakon koji zabranjuje promovisanje „netradicionalnih seksualnih odnosa“, pedofilije i promene pola među ljudima svih uzrasta.

Ovaj zakon je jasno definisao okvir u kojem se rusko društvo mora kretati kada su u pitanju seksualni identiteti i porodične vrednosti.

Po ovom zakonu, svako propagiranje, bilo kroz medije, obrazovni sistem ili druge javne kanale, bilo koje prakse koja odstupa od heteroseksualne orijentacije i tradicionalnog shvatanja rodnih uloga je strogo zabranjeno.

Sledeći korak usledio je 2023. godine, kada je donet zakon kojim se zabranjuje bilo kakva medicinska ili pravna promena pola u Rusiji.

Ovaj zakon eksplicitno zabranjuje izvođenje operacija i drugih medicinskih zahvata koji se odnose na promenu pola, kao i pravnu promenu pola u ličnim dokumentima.

Ovaj zakon, osim što zabranjuje promenu pola, takođe zabranjuje osobama koje su već promenile pol da usvajaju decu, a brakovi u kojima je jedan od partnera promenio pol se automatski poništavaju. Izuzetak je napravljen samo za slučajeve gde je medicinska promena pola neophodna zbog urođenih anomalija.

Ovi zakoni, koji jasno stavljaju u fokus zabranu rodnih i seksualnih varijacija u ruskom društvu, deo su šire strategije Kremlja da se bori protiv onoga što se u državi percipira kao „dekadentne“ i „degenerativne“ prakse iz zapadnog sveta.

Promena pola, kao i bilo kakva propagacija LGBTQ+ identiteta, viđene su kao pretnje tradicionalnim ruskim vrednostima, a vlada se ovim zakonima bori da ih očuva.

Najnovija inicijativa o zabrani usvajanja dece od strane građana zemalja koje dozvoljavaju promenu pola dolazi kao logičan nastavak ovih prethodnih zakonskih koraka.

U Rusiji postoji uverenje da bi deca mogla biti izložena „pogrešnim“ vrednostima u tim zemljama, što bi ih udaljilo od tradicionalnih normi ruskog društva.

Volodin je u svojoj izjavi naglasio da je zaštita dece ključna i da Rusija treba da se postara da deca ne budu izložena potencijalnim opasnostima koje su povezane sa promenom pola u drugim zemljama.

Spisak zemalja čiji će građani biti pogođeni ovim zakonom uključuje veliki broj zapadnih nacija, poput Australije, Austrije, Velike Britanije, Kanade, Nemačke, Španije i mnogih drugih.

Sve ove zemlje imaju zakonodavstvo koje omogućava promenu pola, što ih automatski stavlja na listu zemalja čijim građanima neće biti dozvoljeno da usvajaju rusku decu.

Ipak, interesantno je napomenuti da postoje i zemlje van zapadnog sveta, kao što su Iran i Kina, gde su promene pola takođe legalne, ali ove zemlje nisu pomenute u Volodinovim izjavama, što otvara pitanje da li se zabrana usmerava isključivo prema zapadnim zemljama iz političkih razloga.

Volodin je takođe napomenuo da je zakon dobio podršku ogromne većine poslanika Državne dume, čime se jasno pokazuje jedinstvo ruskog zakonodavnog tela u pogledu zaštite onoga što se u zemlji percipira kao ključne vrednosti.

Ovako čvrsta podrška zakonodavaca odražava i širu podršku koju ova vrsta politika ima među ruskom javnošću, gde se u velikoj meri veruje da je očuvanje tradicionalnih vrednosti ključno za stabilnost i dugovečnost ruskog društva.

Ovaj zakon ne samo da oslikava trenutnu društvenu i političku klimu u Rusiji, već i jasno pokazuje pravac u kojem se zemlja kreće kada su u pitanju porodične vrednosti i odnos prema LGBTQ+ zajednici.

Iako ovaj zakon može biti percipiran kao korak unazad u očima mnogih zapadnih zemalja i organizacija za ljudska prava, u Rusiji je viđen kao ključna mera za zaštitu nacionalnog identiteta i budućnosti nacije.

Zakonske inicijative poput ovih dodatno produbljuju razlike između Rusije i zapadnog sveta, gde se pitanja rodnih identiteta i seksualnih prava često nalaze u centru društvenih rasprava.

Dok zapadne zemlje sve više teže ka inkluzivnosti i pravima za sve rodne i seksualne identitete, Rusija se čvrsto opredeljuje za tradicionalne vrednosti, što stvara sve veći jaz u vrednosnim sistemima između ove dve sfere sveta.

Zakon koji zabranjuje usvajanje dece od strane građana zemalja koje dozvoljavaju promenu pola još jedan je primer kako Rusija koristi svoje zakonodavstvo kao sredstvo za definisanje i očuvanje svog društvenog identiteta, odvajajući se od praksi koje se smatraju neprihvatljivim i pretećim za ruski način života.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social