Konstantin Voroncov, zamenik direktora Odeljenja za neširenje i kontrolu naoružanja Ministarstva spoljnih poslova Rusije, upozorio je SAD na posledice korišćenja satelita u Ukrajini, prenosi TASS.
Diplomata je na sastanku Prvog komiteta Generalne skupštine UN rekao da bi u ovom slučaju komercijalni sateliti mogli da postanu legitimna meta za napad.
Posebno želimo da istaknemo izuzetno opasan trend koji se jasno manifestovao u toku događaja u Ukrajini. Reč je o korišćenju od strane SAD i njihovih saveznika komponenti civilne infrastrukture u svemiru, uključujući i komercijalne, u oružanim sukobima. Kvazicivilna infrastruktura može biti legitimna meta za odmazdu.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Voroncov je naglasio da delovanje Zapada ugrožava mirne kosmičke aktivnosti, kao i brojne procese na zemlji, od kojih zavisi dobrobit ljudi.
Ranije je postalo poznato da je Ministarstvo odbrane SAD uspešno testiralo komponente hipersoničnog oružja. U testovima je ocenjena navigaciona i komunikaciona oprema oružja, kao i napredni materijali koji su otporni na toplotu u realnom hipersoničnom okruženju.
Još uvek se može sprečiti pokretanje trke u naoružanju u svemiru
Zamenik direktora Odeljenja za neširenje i kontrolu naoružanja napomenuo je da se sada može sprečiti pokretanje trke u naoružanju u svemiru.
Uvereni smo da je u sadašnjoj fazi još uvek moguće sprečiti pokretanje trke u naoružanju u kosmosu, tačka bez povratka još nije pređena.
Voroncov je pozvao zemlje UN da ponovo potvrde svoju posvećenost aktuelnim sporazumima o regulisanju svemirskih aktivnosti.
U aprilu su Sjedinjene Države uvele moratorijum na testiranje protivsatelitskog oružja. Ovo je saopštila potpredsednica SAD Kamala Haris. Ona je objasnila da na ovaj način američke vlasti žele da napišu nova pravila i uspostave norme za rad u svemiru.
Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov nazvao je odluku Vašingtona ispravnom, ali se zapitao da li odbijanje testiranja znači potpuni prekid razvoja protivsatelitskih sistema. „Sjedinjene Države su sprovodile slične testove u prošlosti i sasvim je moguće da im jednostavno nisu potrebni dodatni testovi“, dodao je on.
Rusija se obratila Zapadu da ne smatra svemir arenom sukoba
Rusija poziva Zapad da ne postavlja kosmički prostor kao arenu državnih sukoba, rekao je Voroncov.
On je istakao da namere zapadnih zemalja, na čelu sa Sjedinjenim Državama, da razmeste oružje u svemir i iskoriste svemir za izvođenje borbenih dejstava i demonstriranje superiornosti predstavljaju ozbiljnu pretnju.
Ovakve akcije imaju najnegativniji uticaj na međunarodni mir i bezbednost, opterećene su oštrom destabilizacijom situacije i trkom u naoružavanju u svemiru, što bi u potpunosti ugrozilo izglede za ograničenje i smanjenje naoružanja u celini.
U avgustu je Andrej Belousov, zamenik stalnog predstavnika Rusije pri Kancelariji UN i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi, rekao da bi SAD mogle da iskoriste ukrajinski sukob za sprovođenje planova u vojno-kosmičkoj sferi. Konkretno, Moskva je sumnjala da bi moglo da se radi o razmeštanju naoružanja.
Zamenik direktora Odeljenja za neširenje i kontrolu naoružanja rekao je da je Rusija podnela Prvom komitetu Generalne skupštine UN nacrte rezolucija o tome da ne bude prva koja će postaviti oružje u svemir i izgraditi poverenje u kosmičke aktivnosti.
Voroncov je istakao da je oko 30 zemalja sveta podržalo inicijativu Moskve. Ako Prvi komitet usvoji rezoluciju u narednim nedeljama, onda će do kraja godine ona biti stavljena na glasanje Generalne skupštine UN, zaključio je diplomata.
Webtribune.rs