Ruski ministar spoljnih poslova, Sergej Lavrov, pojavio se na specijalnom izdanju emisije 60 Minutes tokom Božića, gde je dao intervju koji se bavio ključnim pitanjima nuklearne politike, međunarodnih odnosa i situacije u Ukrajini.
Ovo televizijsko gostovanje izazvalo je pažnju zbog Lavrovljevih stavova o nuklearnim oružjima, zapadnoj politici, kao i opšteg tona razgovora, koji je odražavao mešavinu suzdržanosti i odlučnosti.
Lavrov je u intervjuu ponovio stav Rusije da „nuklearni rat nema pobednika“ i naglasio da Moskva nije zainteresovana za eskalaciju rizika povezanih sa upotrebom nuklearnog oružja.
Prema njegovim rečima, Rusija se čvrsto drži principa da je nuklearni sukob neprihvatljiv. Ipak, upozorio je Zapad da ne testira rusku odlučnost kada je reč o odbrani njenih nacionalnih interesa.
„Mi nismo zainteresovani za eskalaciju pitanja vezanih za upotrebu nuklearnog oružja. Čvrsto se držimo principa da u nuklearnom ratu nema pobednika. Predsednik Vladimir Putin to je više puta ponovio“, izjavio je Lavrov. „Međutim, upozoravam na ispitivanje našeg strpljenja i rešenosti da branimo naše legitimne nacionalne interese svim raspoloživim sredstvima.“
Lavrov je opisao Ruse kao strpljiv narod koji deluje promišljeno i odlučno. Koristeći poslovicu „sedam puta meri, jednom seci“, istakao je da Rusija ne reaguje impulzivno na provokacije.
„Nije neophodno odmah reagovati na banditske napade na Kazanj, Kursku, Brjansku i Belgorodsku oblast. Mi smo strpljiv narod. Ali, kada delujemo, činimo to efikasno i strateški.“
Lavrov je takođe kritikovao Zapad zbog, kako je rekao, preterane upotrebe nuklearne retorike, ukazujući na izjave zapadnih zvaničnika koje, prema njegovim rečima, daleko prevazilaze ton iz Rusije.
Pomenuo je izjave britanskih i francuskih lidera, kao i američkih generala koji su razmatrali scenario „ograničenih nuklearnih udara“.
„Bilo kakve druge izjave o mogućnosti nuklearnog sukoba dolaze isključivo iz zapadnih prestonica. General nemačke vojske prošle godine izjavio je da Rusija ne bi trebalo da ih preterano zastrašuje jer je NATO nuklearni savez.
Britanska premijerka Liz Tras je jednom rekla da ne bi oklevala da pritisne nuklearno dugme. Slične izjave dolaze i iz Francuske. Generali Pentagona otvoreno su diskutovali o mogućnosti „ograničenih nuklearnih udara“ s namerom da SAD izađu kao pobednik. Kada smo ih upitali za značenje tih izjava, odgovor je bio nezadovoljavajuć i neodgovoran“, rekao je Lavrov.
Lavrov je podsetio na rusku inicijativu iz 2021. godine kojom je potvrđen princip Mihaila Gorbačova i Ronalda Regana iz 1987. da u nuklearnom ratu nema pobednika. Prema njegovim rečima, Rusija je ta koja kontinuirano radi na smanjenju nuklearnih tenzija.
„Na našu inicijativu, 2021. godine, na nivou predsednika Vladimira Putina i Džo Bajdena, a potom i lidera G5 zemalja s nuklearnim naoružanjem, ponovo je potvrđen princip da u nuklearnom ratu nema pobednika. Ovo je bila ruska inicijativa.“
Ipak, Lavrov nije pomenuo izmenjenu rusku nuklearnu doktrinu iz novembra 2024, koja omogućava upotrebu nuklearnog oružja kao odgovor na nenuklearne napade, uključujući napade posredničkih zemalja koje podržavaju neprijateljske aktivnosti protiv Rusije.
Tokom razgovora, Lavrov se osvrnuo na trenutni sukob u Ukrajini, optužujući Kijev za terorističke napade na civilne objekte u Rusiji. Pomenuo je nedavne napade dronovima na stambene zgrade i kritikovao zapadne zemlje zbog izostanka osude.
„Neprekidni teroristički akti koje sprovodi kijevski režim, ciljano usmereni na civilne objekte kao što su bolnice, prodavnice i stambene zgrade, predstavljaju kršenje svih antiterorističkih konvencija i relevantnih rezolucija UN. Naša osuda ovih dela ostaje bez podrške Zapada i međunarodnih organizacija“, istakao je Lavrov.
Lavrov je takođe izrazio skepticizam prema mogućnosti promene američke politike prema Ukrajini sa promenom administracije u Vašingtonu. Iako je pomenuo spekulacije o potencijalnom uticaju Donalda Trampa, naglasio je da postoji snažan dvostranački konsenzus u SAD u vezi sa podrškom Kijevu.
„Mnogi veruju da će dolazak administracije Donalda Trampa promeniti situaciju. Međutim, nemamo iluzije. U Vašingtonu postoji snažan konsenzus o podršci Kijevskom režimu, a američki doktrinalni dokumenti opisuju našu zemlju kao protivnika koji mora biti strateški poražen“, rekao je Lavrov.
Podsetio je na brojne napore Rusije za mirno rešavanje sukoba od 2014. godine, kada je, prema njegovim rečima, CIA orkestrirala prevrat u Ukrajini.
„Podržavali smo dokument iz februara 2014. potpisan između Janukoviča i opozicije, koji je srušen sledećeg jutra. Takođe smo podržali Minske sporazume, koji su zaustavili napade Kijevskog režima na građane Donbasa. Naša podrška pregovorima u Istanbulu 2022. godine takođe je prekinuta zapadnim mešanjem. Mi ne odustajemo od razgovora, ali očekujemo ozbiljne i konkretne predloge.“
Na kraju intervjua, Lavrov je, i pored lakšeg pitanja o prazničnoj atmosferi, nastavio s ozbiljnim tonom, ukazujući na moguće provokacije tokom praznika.
„Praznična atmosfera je borbena jer opuštanje nije opcija. Očekivano je da bi nacionalisti iz Kijeva i njihovi zapadni saveznici mogli da iskoriste praznični period za provokacije“, zaključio je Lavrov.
Emitovanje intervjua s ruskim ministrom spoljnih poslova na Božić, kada porodice provode vreme zajedno uz televiziju, nije slučajan izbor. 60 Minutes ima publiku prosečne starosti od 63 godine, što znači da je poruka mogla biti ciljano usmerena prema starijim generacijama, koje imaju tradicionalno više poverenja u političku stabilnost.
Lavrovljev nastup podvlači ruski narativ o strpljenju, odlučnosti i suverenim interesima, dok se fokusira na osudu zapadnih poteza i poteza Kijevskog režima. Ovo je još jedan korak u oblikovanju globalnog javnog mnjenja u pravcu ruskih interesa.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se