Rusija je najavila promenu svoje vojne taktike u zoni sukoba nakon što su ukrajinske snage izvele napade dugodometnim raketama Storm Shadow i ATACMS, koje su isporučene iz Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.
Prema rečima Alekseja Čepa, zamenika predsednika Komiteta Državne dume za međunarodne poslove, ova promena dolazi u trenutku kada ukrajinske akcije sve češće ciljaju duboko unutar ruske teritorije.
Obaranje raketa i novi pristupi u odbrani
Čepa je naglasio da Rusija poseduje sredstva za obaranje ovih projektila, iako priznaje da određeni broj raketa uspeva da pogodi ciljeve. „Pre svega, mi ih obaramo. Naravno, određeni procenat postiže cilj, ali razvijamo nove metode i tehnologije za efikasniju odbranu,“ rekao je on.
Međutim, Čepa je istakao da promena taktike ne uključuje samo odbranu već i intenziviranje napada na ukrajinsku infrastrukturu. „Već smo promenili pristup. Ciljaćemo ne samo vojne objekte već i ključnu infrastrukturu u Ukrajini, što će otežati život u Kijevu,“ rekao je.
Kritika američke strategije i pitanje eskalacije
Ukrajinski napadi, posebno oni izvedeni raketama ATACMS, dolaze u trenutku kada je američka administracija na čelu sa predsednikom Džoom Bajdenom prvi put dozvolila njihovu upotrebu za ciljanje ruskih pozicija.
Odluka je doneta uz određene rezerve, jer je Bajdenov tim bio zabrinut zbog mogućeg odgovora Moskve, uključujući pretnje nuklearnom eskalacijom.
Pored toga, Čepa je kritikovao američku strategiju isporuke zastarelih raketa Ukrajini, ocenivši to kao potez koji koristi ukrajinsku krizu za obnavljanje američkog vojnog arsenala. „Oni daju Ukrajini staro oružje kako bi vojno-industrijski kompleks SAD dobio narudžbine za novo,“ naveo je.
Prvi napadi ATACMS i Storm Shadow: Početak nove faze sukoba
Nakon što je Bajden odobrio upotrebu ATACMS raketa, ukrajinske snage izvele su napade na ruske regione, uključujući Brjansku i Kursku oblast.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je šest raketa otkriveno u Brjanskoj oblasti, dok su masovni napadi zabeleženi u Kursku, uključujući korišćenje 12 britanskih Storm Shadow projektila.
Napadi na rusku teritoriju dodatno su intenzivirali sukob, što je navelo Rusiju da preispita svoje mogućnosti odmazde. Jedna od mera mogla bi biti upotreba balističkih raketa RS-26, za koje se pretpostavlja da su već korišćene u napadu na ukrajinsku infrastrukturu.
Odgovor Rusije: Napadi na infrastrukturu i moguća eskalacija do nuklearnog odgovora
Kako se sukob produbljuje, Rusija razmatra oštrije mere.
Prema rečima vojnih analitičara, uključujući Jurija Podoljaku, pretpostavlja se da su ruske snage već koristile balističku raketu RS-26 za napad na strateške ciljeve u Ukrajini, poput vazdušnih baza i industrijskih postrojenja.
Pored toga, Kremlj je najavio reviziju svoje nuklearne doktrine. Portparol predsednika, Dmitrij Peskov, upozorio je da bi nastavak ukrajinskih napada dugodometnim nenuklearnim raketama mogao dovesti do nuklearnog odgovora Moskve.
Ova izjava odražava ozbiljnost situacije i nagoveštava potencijalnu eskalaciju sukoba do nivoa koji bi imao globalne posledice.
Sukob na ivici totalne eskalacije
Promena ruske taktike, intenziviranje napada na ukrajinsku infrastrukturu i razmatranje nuklearnih opcija jasno pokazuju da sukob ulazi u novu, opasniju fazu.
Upotreba projektila poput Storm Shadow i ATACMS otvara mogućnosti za dalju eskalaciju, dok ruski odgovori sve više uključuju sofisticirane sisteme poput RS-26.
Međunarodna zajednica suočena je s izazovom kako zaustaviti dalju eskalaciju i sprečiti sukob koji bi mogao poprimiti nuklearne razmere. Politička i diplomatska rešenja hitno su potrebna kako bi se sprečilo dodatno pogoršanje situacije i osigurala stabilnost u regionu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se