Naslovnica SPEKTAR Rusija proizvela novi sistem protiv krstarećih raketa

Rusija proizvela novi sistem protiv krstarećih raketa

Ruske oružane snage primile su najnoviji sistem i već su testirale njegovu borbenu sposobnost, usled rivaliteta Rusije i Sjedinjenih Država na polju naprednih sredstava ratovanja.

U sredu, 26. februara, prvi protivavionski raketni sistem S-350 Vitjaz zvanično je stupio u službu vazduhoplovnih snaga. Ovaj sistem je dostavljen Akademiji vazduhoplovne odbrane u Lenjingradskoj oblasti, a posade S-350 prošle su obuku o „otkrivanju i uništavanju uslovnog vazdušnog neprijatelja“.

[adsenseyu5]

Protivavionski raketni sistem srednjeg dometa Vitjaz S-350 dizajniran je „da zaštiti najvažnije državne, administrativne, industrijske, vojne objekte i vojne grupe od savremenih neprijateljskih napada“. Dizajniran je za zaštitu od letelica i raketa.

S-350 će dopuniti brojne odbrambene sisteme, uključujući S-200, S-300, S-400 i S-500, koji je još u fazi razvoja. Proizvođač ovog novog oružja, državno preduzeće Almaz-Antej, saopštilo je da to oružje može da izvodi borbene zadatke i samostalno i kao deo snaga protivraketne odbrane.

[adsenseyu1]

Prema kompaniji, maksimalno pogođeno područje može biti 10, 60 ili 120 kilometara, u zavisnosti od toga kojim raketama su opremljeni ovi sistemi.

Može se opremiti sa desetak raketa odjednom, a u julu je zamenik načelnika vazduhoplovnih snaga VKS pukovnik Jurij Muravkin nazvao ovo oružje „ubicom krstarećih raketa.“

Taj nadimak je u međuvremenu ustaljen i čak je nekoliko puta korišćen u izjavama za štampu kompanije Almaz-Antej. Prvi put je kompleks S-350 prebačen u Ministarstvo odbrane u decembru, a odmah u januaru je testiran.

[adsenseyu5]

Vitjaz je postao deo ruskog odbrambenog arsenala u vreme kada je Pentagon počeo da razvija rakete koje su zabranjene više od 30 godina, u skladu sa bilateralnim sporazumom Moskve i Vašingtona.

Od povlačenja iz Ugovora o povlačenju raketa srednjeg i manjeg dometa ( INF, 1987.) u avgustu 2019. godine, Oružane snage Sjedinjenih Država već su izvele dve raketne probe – krstareću raketu Tomahavk i drugu balističku raketu – čiji će domet prelaziti ograničenja propisana Ugovorom INF.

Vašington je optužio Moskvu da je prva prekršila uslove ovog ugovora razvijanjem krstarećih raketa 9M726 Novator. U međuvremenu, ruski zvaničnici insistirali su da se Rusija pridržava odredbi INF ugovora i tvrdili su da je Pentagon taj koji ih je prekršio razmeštanjem antibalističkih sistema na istočnim granicama NATO saveza.

Putin je takođe naredio razvoj raketa srednjeg dometa, ali je zabranio da budu raspoređene, osim ako Sjedinjene Države ne budu prve koje to učine.

[adsenseyu5]

U međuvremenu, Rusija je počela da prestiže Sjedinjene Države u razvoju i raspoređivanju savremenog oružja. U utorak, 25. februara, zvaničnici Moskve kritikovali su Pentagon nakon izveštaja da je sproveo „mini vežbe“, tokom kojih je simulirana razmena nuklearnih napada između dve najjače vojne sile.

Za vreme slušanja u komitetu Predstavničkog (donjeg) doma Kongresa SAD za Oružane snage, šef Komiteta načelnika štabova Oružanih snaga SAD general Mark Mili, nazvao je Rusiju „jedinom zemljom na svetu koja predstavlja ozbiljnu egzistencijalnu pretnju za Sjedinjene Države“ .

Webtribune.rs

[adsenseyu5]