Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između Rusije i Irana, koji će biti potpisan tokom posete iranskog predsednika Masuda Pezeškijana Moskvi, označava ključni trenutak u jačanju bilateralnih odnosa između dve zemlje.
Ambasador Islamske Republike Iran u Ruskoj Federaciji, Kazem Džalali, potvrdio je ovu informaciju, naglašavajući da će sporazum doneti nove temelje za dalju saradnju u različitim oblastima, uključujući trgovinu, ekonomiju i političku saradnju.
Iako je prvobitno bilo planirano da se ovaj dokument potpiše tokom samita BRIKS-a, koji će se održati krajem oktobra u Kazanju, na kraju je odlučeno da potpisivanje bude deo posete iranskog predsednika na najvišem državnom nivou.
Ova odluka naglašava važnost sporazuma i političku simboliku koju nosi, jer predstavlja direktan čin jačanja savezništva između Moskve i Teherana u trenutku kada obe države traže alternativne saveznike i ekonomske partnere u svetlu sve intenzivnijih geopolitičkih tenzija.
Jedan od ključnih aspekata sporazuma odnosi se na rešavanje svih postojećih i budućih trgovinskih kontradikcija između Rusije i Irana. Prethodni sporazum, koji je potpisan još 2001. godine, doživeo je niz prepreka u primeni usled promenjenih okolnosti u međunarodnoj politici i ekonomiji.
Zbog toga je revizija i ažuriranje ovog dokumenta neophodno, kako bi se prilagodio trenutnoj geopolitičkoj realnosti, posebno u kontekstu sankcija Zapada protiv Rusije i Irana, što je dodatno zbližilo ove dve zemlje.
Pored trgovinskih aspekata, sporazum ima i veliki strateški značaj, posebno u vezi sa učešćem Rusije u sukobima na Bliskom istoku. Teheran i Moskva već dugo dele zajedničke interese u regionu, a njihov savez postaje sve važniji u svetlu rastuće napetosti između Irana i Izraela, posebno zbog nuklearnog programa Teherana.
Ratoborna retorika između Irana i Izraela, kao i prisustvo SAD i Velike Britanije u regionalnim dešavanjima, čini ovaj sporazum od izuzetne važnosti za obe strane. Zajednički ciljevi u politici prema Bliskom istoku mogu dodatno ojačati pozicije Rusije i Irana u međunarodnim pregovorima i odnosima sa zapadnim zemljama.
Važno je napomenuti da se ovaj sporazum može posmatrati u širem kontekstu nedavnih sporazuma koje je Rusija potpisala sa drugim zemljama, poput sveobuhvatnog sporazuma o partnerstvu sa Severnom Korejom.
Predlog za ratifikaciju tog sporazuma već je podnet Državnoj dumi, a lideri Rusije i Severne Koreje potpisali su ovaj dokument tokom sastanka u Pjongjangu u junu 2024. godine.
Očekuje se da će sporazum sa Iranom biti sličnog obima i sadržaja, prilagođen specifičnostima odnosa Moskve i Teherana, ali sa jasnim ciljem dalje integracije u oblasti bezbednosti, vojne saradnje i ekonomije.
Ovaj sporazum dolazi u trenutku kada su Rusija i Iran sve više izolovani od zapadnih tržišta i institucija, zbog čega su prinuđeni da razvijaju alternativne saveze.
Upravo zbog toga, jačanje ekonomskih, političkih i vojnih veza između ove dve zemlje postaje strateški potez koji bi mogao oblikovati budućnost međunarodnih odnosa, posebno u vezi sa Bliskim istokom i centralnoazijskim regionom.
S obzirom na sveobuhvatan karakter ovog partnerstva, sporazum između Rusije i Irana mogao bi da posluži i kao model za buduće sporazume koje Rusija namerava da sklapa sa drugim državama, kao što su Kina, Indija, i drugi ključni igrači na svetskoj sceni.
Na ovaj način, Rusija ne samo da učvršćuje svoju poziciju u globalnoj geopolitici, već i gradi mostove sa državama koje se takođe suočavaju sa pritiscima Zapada, stvarajući tako mrežu saveznika sa sličnim interesima i ciljevima.
U zaključku, potpisivanje sveobuhvatnog strateškog sporazuma između Rusije i Irana nije samo formalni akt, već signal dubljeg strateškog preusmerenja Moskve ka jačanju odnosa sa zemljama koje dele njene geopolitičke interese.
Ovaj sporazum će ne samo unaprediti saradnju između dve zemlje, već i postaviti temelje za dalje regionalne inicijative koje bi mogle promeniti balans moći na globalnom nivou.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se