Širenje BRIKS-a dovelo je do nesporazuma među članovima organizacije, prenose Ria Novosti.
BRIKS bi se mogao proširiti i uključiti nekoliko zemalja koje se brže razvijaju. Mnogo je onih koji žele da uđu u BRIKS (oko 30 zemalja) i to u prvom redu: Iran, Indonezija i Meksiko. Kina podržava ekspanziju, Indija joj se protivi.
„Kina se zalaže za širenje BRIKS-a jer želi da pokaže SAD svoj međunarodni uticaj, svoj resurs gde je Kina glavna. Ali Indija i Brazil su protiv ekspanzije, jer će tada njihov uticaj biti još više zamagljen i oslabljen“, rekao je politički ekspert Ilja Graščenko.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti https://t.me/webtribune
On podseća da indijski premijer Modi možda neće doći na Samit zakazan za kraj avgusta zbog njegovog protivljenja proširenju organizacije. Graščenkov veruje da će Rusija morati da donese ključnu odluku. Ako Rusija podrži stav Kine o ekspanziji, onda će u BRIKS ući Iran, Argentina, Bolivija, Venecuela, Čile i druge prijateljske zemlje.
Međutim, širenjem BRIKS-a na više od 30 zemalja, uticaj svih ostalih učesnika, osim Kine će pasti. Moskva se nalazi na raskrsnici – objektivni interesi se pre poklapaju sa pozicijom Indije i Brazila (3. i 8. svetske ekonomije) ali onda će se morati ne složiti sa Kinom.
Graščenkov smatra da bi to moglo da isprovocira Peking da stvori novu uniju „koja bi mogla da obuhvati sve gore navedene države, kao i Tursku i neke afričke zemlje”.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]