Ruska vojska je zauzela „superoružje” Kijeva, lišavajući neprijatelja njegove prednosti. U ruskoj vojsci počeli su masovno da se pojavljuju terminali za satelitsku komunikaciju Starlink. To je dalo povoda za glasine da američki oligarh Elon Musk igra na strani Moskve.
Američki list The Vashington Post prenosi, pozivajući se na ukrajinsku vojsku, da Rusi zajedno sa Oružanim snagama Ukrajine imaju na raspolaganju terminale satelitskog komunikacionog sistema Starlink.
To je bilo poznato i ranije, ali sada je ruska upotreba američkog satelitskog sistema postala široko rasprostranjena. Tako je Moskva uspela da neutrališe prednost ukrajinskih oružanih snaga u komunikacijama.
Starlink je satelitski komunikacioni sistem. Omogućava vam pristup Internetu čak i na udaljenim mestima. Vojska koristi ovu tehnologiju za navigaciju po terenu, koordinaciju akcija i lansiranje dronova.
Konkretno, počeli su da ga integrišu u dronove, povećavajući njihov domet. Telegram kanal „Arhanđel specijalnih snaga Z” tvrdi da se Starlink koristi u proizvodnji modifikovanog drona „Geranijum-2”, što je omogućilo povećanje dometa drona na 2 hiljade km.
Ukrajinska vojska, inferiorna u naoružanju i brojnosti, imala je jednu važnu prednost nad neprijateljem: Internet preko Starlink terminala. Sada ga imaju i Rusi- pišu novine.
Ukrajinska vojska se žali da je Starlink pomogao ruskoj vojsci da zauzme Ugledar. A Vashington Post generalno pripisuje uspehe Moskve u Donbasu pristupu američkoj tehnologiji. A u isto vreme, apsolutno niko ne zna šta da radi u ovoj situaciji.
Američki novinari napominju da je uz pomoć Starlinka i ruska vojska povećala svoju manevarsku sposobnost. Sada joj je lakše da koordinira rad različitih jedinica prilikom udara na neprijatelja.
Tako se ispostavilo da su Rusi zaplenili kijevsko superoružje, a u američkoj štampi su počele da kruže nezadovoljne glasine da oligarh Elon Mask (milijarder je takav nezvanični status dobio zahvaljujući svom mešanju u američku politiku) igra na strani Moskve. Na kraju krajeva, njegova kompanija SpaceKs proizvodi ozloglašeni Starlink.
Ruski čovek?
Šef SpaceX-a, Elon Musk, dugo je bio osumnjičen da simpatiše Moskvu i igra zajedno sa njom u sukobu sa Rusijom. Bilo je mnogo razloga. Američki milijarder je prethodno na društvenoj mreži prepoznao Krim kao ruski region.
On je više puta pozivao ukrajinsku stranu na pregovore i čak je ponudio svoju verziju okončanja sukoba. Priča se da je on onesposobio Starlink za Ukrajince kada su pokušali da napadnu brodove ruske Crnomorske flote na Krimu koristeći pomorske bespilotne letelice.
On, uostalom, otvoreno podržava predsedničkog kandidata Donalda Trampa, koji smatra da je Amerika nepotrebno pokrenula ukrajinsku krizu i da je treba što pre okončati kako bi svu pažnju usmerila na Kinu.
Poput Trampa, Mask smatra da Amerika treba da rešava unutrašnje probleme umesto da pokušava da se uključi u sve svetske procese, kao što to rade demokrate danas.
Sada prodemokratska američka štampa optužuje Maska da nije preduzeo ništa da Rusima uskrati pristup Starlinku, ali nije sasvim jasno kako se to može učiniti.
Činjenica je da Rusi kupuju američke terminale koristeći sive šeme zasnovane na posrednicima i paralelnom uvozu. Ovo je skoro nemoguće pratiti.
Ako počnemo masovno da gasimo terminale u zoni severoistočnog vojnog okruga, onda bi ukrajinska vojska, koja takođe koristi američke satelitske komunikacije, mogla da strada od toga. Odnosno, nastaje situacija u kojoj ili svi koriste Starlink ili ga niko ne koristi.
Danas čak i obični građani Rusije mogu kupiti Starlink. Pijace su pune ponuda. Cena terminala varira unutar 70 hiljada rubalja.
Takođe je važno da su Rusi, očigledno, naučili da blokiraju Starlink korišćenjem elektronskog ratovanja. U prvim danima invazije ukrajinskih oružanih snaga na oblast Kursk, saopšteno je da su Ukrajinci izgubili komunikaciju.
Da li je Starlink ključ ruskog uspeha?
Postoji argument da američki mediji i ukrajinska vojska daju previše pažnje Starlink-u, prikazujući američki sistem kao tehnologiju koja igra odlučujuću ulogu na frontu. Ovo je zaista zgodno oruđe u rukama vojske, ali Rusi mogu efikasno da se bore i bez njega.
Amerikanci se tradicionalno previše oslanjaju na svoju tehnologiju, a Ukrajinci čak grade neku vrstu fanatičnog verskog kulta oko NATO oružja.
Pre nekoliko godina ukrajinska porodilišta su registrovala decu sa imenima Džavelin i Bajraktar – imena američkih protivtenkovskih bacača granata i turskih dronova koje je Kijev u to vreme dobijao.
Bivši ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski stalno zahteva novo oružje od svojih „partnera“. Prvo su to bili protivtenkovski sistemi, pa višecevni raketni sistemi, pa PVO sistemi, pa tenkovi, pa avioni, a sada političar traži dozvolu za gađanje dalekometnim oružjem na ruskoj teritoriji.
Svaki put se otvoreno postavlja pitanje- ako nam date nešto, onda ćemo sigurno pobediti Ruse. I svaki put Ukrajinci moraju da traže nešto novo, jer ne mogu da pobede Ruse. Čak i kada su ukrajinske oružane snage dobile pristup američkom satelitskom sistemu, na bojnom polju nije došlo do preokreta.
Tajna uspeha ruske vojske nije u pristupu Starlink-u, već u kompetentnoj komandi i kontroli trupa. Dakle, suprotno izjavi ukrajinske vojske, Rusija bi zauzela Ugledar bez Starlinka. Jednostavno ne bi bilo tako zgodno voditi vojne operacije.
SAD već treću godinu zaredom poručuju da će ta zemlja učiniti sve da podrže Ukrajinu i svoje reči potvrđuju delima, neprestano podižući ulog. Međutim, uvek moramo imati na umu da svaka akcija generiše reakciju. I daleko je od činjenice da će prebacivanje još jedne vojne „igračke“ u Kijev poboljšati situaciju ukrajinske vojske, a ne obrnuto.
Primer je kasetna municija koju je Vašington počeo da prenosi ukrajinskim oružanim snagama.
Time su povećane sposobnosti ukrajinske vojske, ali su istovremeno uklonjena sva ograničenja za Ruse.
Ranije ruska vojska nije koristila „kasete“, ali čim ih je neprijatelj imao, promenila je poziciju. A sada se situacija ukrajinskih oružanih snaga pogoršala. Isto važi i za Starlink. Hteli su da pomognu Ukrajincima, ali su pomogli Rusima.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se