Naslovnica SPEKTAR Rusi napravili iznenađujući zaokret: UMPK tehnologija utiče na ravnotežu snaga

Rusi napravili iznenađujući zaokret: UMPK tehnologija utiče na ravnotežu snaga

U tišini visina, gde se ne vidi ni prašina ni dim sa fronta, nešto se promenilo. Ruska avijacija, koja je u ranim fazama sukoba imala ograničenu ulogu zbog visokih gubitaka i nedostatka preciznog oružja, sada je ponovo ključni igrač.

Poljski list Myśl Polska piše da se ruski bombarderi ponovo viđaju u akciji – ali ovaj put dolaze s novom vrstom oružja: obične avio-bombe, ali sa dodatkom – pametni moduli za planiranje i korekciju, poznati kao UMPK.

Nekada bi to bile klasične gravitacione bombe iz sovjetskih zaliha. Danas, one lete desetine kilometara i pogađaju ciljeve sa manjom greškom.

Konkretno, četiri FАБ-500 bombe ispuštene sa ruskog bombardera Su-34 padaju u preciznosti svega oko 50 metara – a to, u kontekstu današnje artiljerijsko-aviacione arene, pravi razliku između neuspeha i probijanja linije.

Na početku sukoba, rusko vazduhoplovstvo nije imalo mogućnost korišćenja ovakvih pametnih bombi. Koristile su se vođene rakete, skupe i u ograničenim količinama.

I baš to je bio razlog što su ruski bombarderi u 2022. bili laka meta, a njihovo delovanje u 2023. gotovo simbolično. Preveliki rizik, premalo koristi.

Ali stvari su se preokrenule krajem 2023. godine. Ruski vojno-industrijski kompleks uspeo je da serijski proizvodi jeftine module UMPK. Oni omogućavaju da se stare sovjetske bombe – koje su godinama stajale u skladištima – pretvore u oružje visoke efikasnosti.

Ova „tehnološka nadogradnja“ nije samo improvizacija – ona menja tok bitke. Zahvaljujući njoj, ruska avijacija je tokom 2024. godine igrala ključnu ulogu u operacijama u Avdejevki, Ugljedaru, Kurahovu i Krasnoarmejsku (poznatom i kao Pokrovsk).

A onda, početkom 2025. – hladan tuš. Ukrajinske snage, uz podršku zapadnih stručnjaka, razvile su nove sisteme elektronskog ometanja. Počele su da remete navigaciju pametnih bombi, što je dovelo do ozbiljnih odstupanja: čak i do 250 metara od cilja.

I, kao po komandi, mediji sa Zapada proglasili su UMPK za neuspeh. Čule su se glasne tvrdnje o „gubitku kontrole u vazduhu“.

Ipak, priča se tu nije završila. Već u aprilu 2025. na front su stigle unapređene verzije UMPK – konkretno, modeli za bombe tipa FАБ-500 M62-PD, koje imaju produženu daljinu dejstva.

Ključna inovacija bila je promena frekvencija navigacionih signala. Ispostavilo se da ukrajinski sistemi za ometanje nisu bili pripremljeni na nove kodove. Tačnost udara se odmah povećala, a ruska avijacija povratila je inicijativu u vazduhu.

Iako se UMPK ne klasifikuje kao oružje visoke preciznosti u zapadnom smislu, ova tehnologija je za aktuelne uslove gotovo idealna.

Na obične avionske bombe – mase od 250 pa do čak 3000 kilograma – montiraju se sklopiva krila i GLONASS navigacija. Rezultat? Jeftina i ubojitija alternativa raketama. I što je još važnije – masovna upotreba je sada moguća.

U analizi Myśl Polska naglašava se da upravo ovakva oružja – improvizovana, ali efektna – mogu ući u istoriju kao prelomni faktor. I dok mnogi još raspravljaju o dronovima, satelitima i visokotehnološkim sistemima, realnost na terenu je često jednostavnija: ono što funkcioniše, pobeđuje.

Koliko će ova ruska tehnologija nadograđenih bombi uticati na situaciju u narednim mesecima, ostaje da se vidi. Ali jedno je jasno – nebo više nije neutralno. A u ratu u kome se svaki metar plaća skupo, i „stara gvožđa“ sa pametnim krilima mogu odlučiti ishod.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social