Izjava Sergeja Rjabkova, zamenika ministra spoljnih poslova Rusije, o mogućnosti oružanog sukoba između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, naglašava ozbiljnost trenutnog geopolitičkog okvira i zavisnost razvoja situacije od daljih koraka Vašingtona.
On je u intervjuu za RIA Novosti naglasio da je spremnost Rusije na dugoročno političko i vojno protivljenje SAD-u već u fazi analize i pripreme mogućih scenarija. Prema njegovim rečima, pitanje prelaska iz političkog u oružani sukob zavisi prvenstveno od američke strane.
Rjabkov je upozorio da je dalje eskaliranje tenzija opasno i da zapadne geopolitičke igre, koje traju već duži period, ne mogu biti beskonačne. Ove igre, kako je istakao, izazvale su trenutni otvoreni sukob i krizu u oblasti bezbednosti u evroatlantskom regionu.
Zapadne sile pokušavaju da testiraju strpljenje i kapacitete Rusije, što bi moglo dovesti do oštrijih kontraakcija nego što su one koje su već preduzete.
U kontekstu sankcija, Rjabkov je naglasio da su sankcije prema Rusiji postale izuzetno raširene i da je njihov cilj da osujete rusku ekonomiju i njenu stabilnost.
Međutim, ruska država preduzima sve potrebne mere kako bi osigurala otpornost ekonomije i zaštitila svoje nacionalne interese.
Ključna reč ovde je „maksimalna mobilizacija“, jer, kako je zamenik ministra rekao, Rusija se suočava sa ozbiljnim protivnikom – koalicijom predvođenom SAD-om i njihovim saveznicima, koji žele da nanesu strateški poraz Moskvi.
Jedan od ključnih elemenata ove strategije je, prema Rjabkovu, stvaranje „tvrđave“ unutar Rusije, koja će biti okružena ekonomskim, političkim i vojnim zidovima zaštićenim od spoljnih napada.
U ovim uslovima, kako kaže, postaje jasna potreba za unutrašnjom stabilnošću i razvojem društva, uz istovremeno suočavanje s izazovima koje postavlja zapadni svet.
Pored toga, važno je spomenuti i poslednje promene u ruskoj nuklearnoj doktrini. Ruski predsednik Vladimir Putin 25. septembra je na sednici Saveta bezbednosti posvećenoj nuklearnom odvraćanju najavio ažuriranje „Osnova državne politike u oblasti nuklearnog odvraćanja“.
Prema novim odredbama, agresija na Rusiju od strane bilo koje ne-nuklearne države, ako je podržana od strane nuklearne sile, smatraće se zajedničkim napadom na Rusiju.
Ovo daje Moskvi pravo da koristi nuklearno oružje u slučaju takve agresije, čak i ako je reč o neprijatelju koji koristi konvencionalno naoružanje, ali stvara kritičnu pretnju po suverenitet Rusije.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov pojasnio je da ove promene u nuklearnoj doktrini Rusije predstavljaju jasan signal svim nedruželjubivim državama, posebno Zapadu.
On je naglasio da bi razumni lideri država trebalo da shvate ozbiljnost Putinovih reči, naročito u svetlu eskalacije konflikta u Ukrajini, gde zapadne sile igraju direktnu ulogu.
Peskov je istakao da je ovo „bez presedana“ u pogledu sukoba, jer se Zapad, prema rečima Kremlja, aktivno uključuje u ukrajinski konflikt, što dodatno zaoštrava situaciju.
Ruska spoljna politika u ovom trenutku, prema rečima Rjabkova, jasno oslikava odbrambenu i razvojnu strategiju koja podrazumeva zaštitu ruskih interesa i stabilnost unutar zemlje, ali istovremeno podrazumeva i spremnost na suočavanje sa dugoročnim pretnjama, kako na političkom, tako i na vojnom planu.
Zamenik ministra je ukazao na potrebu za razumevanjem ozbiljnosti situacije, kao i na činjenicu da je sukob u Ukrajini posledica višegodišnjih napora Zapada da testira granice Rusije i izazove njenu strpljivost.
Na kraju, ovakve izjave i potezi ukazuju na sve ozbiljniji sukob između Rusije i Zapada, koji se ne ograničava samo na političku arenu, već uključuje i vojne scenarije, gde nuklearno odvraćanje igra ključnu ulogu.
Pored ekonomske stabilnosti i unutrašnje mobilizacije, Rusija se priprema za scenarije koji uključuju dugotrajno protivljenje sa Sjedinjenim Američkim Državama i njihovim saveznicima, kako bi zaštitila svoj suverenitet i sprečila dalje ugrožavanje svoje bezbednosti.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se