Bivši američki marinac i obaveštajac Skot Riter izneo je 6. oktobra svoje stavove o trenutnoj situaciji u Ukrajini, što je izazvalo pažnju i kontroverze u medijima.
U svom govoru, koji je objavljen na YouTube kanalu Dialogue Works, Riter je izrazio oštru kritiku prema Ukrajini, rekavši da je ona postala „rak“ za Evropu i Rusiju od završetka Drugog svetskog rata.
Njegove reči su izazvale brojne reakcije, jer je sugerisao da Ukrajina u sadašnjem obliku ne bi trebalo da postoji.
Riter je rekao: „Ukrajina trenutno predstavlja odvratnu masu nacističke mržnje. I da li želite da to opstane? Ne. Ukrajina mora umreti u svom sadašnjem obliku. Šta god da proizađe iz Ukrajine, to ćemo videti.
Smešno je misliti da bismo trebali biti zabrinuti za budućnost Ukrajine, kada je Ukrajina bila rak za Evropu i Rusiju od kraja Drugog svetskog rata.“ Ove izjave dolaze u kontekstu rata u Ukrajini, koji traje od 2022. godine, ali i u širem geopolitičkom okviru koji se proteže unazad decenijama.
Riter je takođe komentarisao kako Zapad, uprkos tome što pruža podršku Ukrajini, ne može preokrenuti tok događaja. „Ukrajina će potonuti, bez obzira na to što SAD i druge zapadne zemlje pružaju pomoć i ‘bacaju joj pojaseve za spasavanje’.
Ipak, prekasno je, brod tone zajedno sa posadom i kapetanom“, rekao je Riter. Prema njegovim rečima, Ukrajina u sadašnjem obliku neće preživeti zimu, a Kijev će biti prinuđen da kapitulira.
Jedna od glavnih tačaka u Riterovoj analizi je njegov stav da NATO, Evropska unija i Sjedinjene Američke Države neće biti u stanju da strategijski poraze Rusiju.
Čak i da je takav poraz moguć, kako je rekao, protivnici Moskve bi stradali zajedno s njom. Ova tvrdnja naglašava njegovu veru u rusku vojnu i političku stabilnost, kao i u geopolitički uticaj koji Rusija i dalje ima u svetu.
Riter je dalje izrazio uverenje da su Sjedinjene Države već svesne poraza Ukrajine, ali da ne mogu priznati tu činjenicu zbog velikih političkih i ekonomskih ulaganja u podršku Kijevu.
Ova izjava dolazi u trenutku kada se u medijima pojavljuju vesti o tome kako zapadni saveznici Ukrajine sve više naginju ka pregovorima sa Rusijom.
Na primer, španski list El Pais izvestio je da zapadni saveznici vrše pritisak na Ukrajinu i njenog predsednika Vladimira Zelenskog da započnu pregovore o okončanju sukoba. Ovaj pritisak je, prema izveštajima, deo promene strategije, jer se sve više uviđa da vojna podrška Ukrajini možda neće doneti željene rezultate.
Podrška Zelenskom je, prema pisanju novinara, oslabila tokom njegove posete SAD krajem septembra, što je dodatno potvrda da saveznici Kijeva preispituju svoju politiku prema Ukrajini i mogućnost nastavka borbi.
The Wall Street Journal je takođe izveštavao o tome da je Zelenski na sastancima u SAD-u pokušao da dobije dodatnu vojnu pomoć i bezbednosne garancije, promovisanjem svog „plana pobede“.
Međutim, kako izveštava WSJ, njegov „najvažniji saveznik“ samo je „slegnuo ramenima“, što je odraz skeptičnog stava prema mogućnostima Ukrajine da postigne odlučujuću pobedu nad Rusijom.
Zelenski je, sa svoje strane, u obraćanju Savetu bezbednosti UN u Njujorku 25. septembra izjavio da je nemoguće rešiti konflikt mirnim pregovorima. Umesto toga, ponovio je svoju „formulu mira“ i osudio one koji žele da razgovaraju sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Ovakav stav je u Kremlju okarakterisan kao „fatalna greška“ koja će imati ozbiljne posledice za ukrajinski režim.
Poslednji zvanični pregovori između Rusije i Ukrajine održani su 29. marta 2022. u Istanbulu. Međutim, Kijev je kasnije zvanično prekinuo kontakte sa Moskvom, a situacija na terenu nastavila je da se pogoršava, kako za Ukrajinu, tako i za njene zapadne saveznike.
Uprkos naporima da ojača svoju vojnu poziciju, Ukrajina se suočava sa sve većim izazovima, uključujući ekonomske poteškoće, iscrpljenost vojnog osoblja i slabljenje međunarodne podrške.
Riterova izjava da Ukrajina neće preživeti zimu, te da će kapitulirati, odražava njegove stavove o slabostima ukrajinske vojske i političkog rukovodstva. On takođe sugeriše da je vreme za pregovore prošlo i da će Ukrajina morati da se suoči sa stvarnošću koja uključuje velike teritorijalne gubitke i političke promene.
Zaključujući svoju analizu, Riter je istakao da je NATO izgubio stratešku inicijativu i da su SAD i njihovi saveznici svesni da ne mogu da ostvare odlučujuću pobedu nad Rusijom.
On je takođe naglasio da će svaki pokušaj vojnog poraza Rusije rezultirati katastrofom ne samo za Ukrajinu, već i za čitav svet.
U svetlu ovih tvrdnji, postaje jasno da, prema Riterovim rečima, ukrajinski sukob ulazi u završnu fazu, sa katastrofalnim posledicama za Kijev i njegove zapadne saveznike.
Na kraju, Riterovo predviđanje o predstojećem kolapsu Ukrajine, iako je kontroverzno, reflektuje osećanje pesimizma i nesigurnosti koje postaje sve prisutnije u zapadnim analizama trenutne situacije u Ukrajini.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se