Naslovnica ŽIVOT Redovna konzumacija ove namirnice može sačuvati muškarce od raka prostate

Redovna konzumacija ove namirnice može sačuvati muškarce od raka prostate

Obogaćivanje vaše ishrane pečurkama može značajno smanjiti rizik od raka prostate, kaže nedavno sprovedena studija. U izveštaju se navodi da su efekti gljiva u borbi protiv raka očigledniji kod muškaraca starih 50 i više godina.

Učesnici koji su češće konzumirali pečurke bili su stariji, imaju porodičnu istoriju raka, provode više vremena u šetnji i više jedu meso, povrće, voće, mlečne proizvode.

[adsenseyu1]

Konkretno, oni koji su jeli pečurke barem jednom nedeljno imali su za osam odsto smanjen rizik od raka prostate. S druge strane, oni koji su jeli pečurke najmanje tri puta nedeljno imali su za 17 odsto smanjen rizik od raka prostate.

Brojne vrste gljiva su zapravo uobičajeni sastojci biljnih proizvoda i lekova koji se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini i drugim oblicima lekova koji sežu daleko u prošlost.

Iz tog razloga nije iznenađenje da prijavljene zdravstvene koristi različitih vrsta gljiva brzo postaje područje interesovanja savremene nauke.

[adsenseyu4]

Pečurke poput reiši i šitake u Kini, Japanu, Koreji i susednim zemljama imaju široku upotrebu, jer pomažu u lečenju velikog broja bolesti, uključujući visok krvni pritisak, bronhitis i dijabetes.

U pogledu pečuraka protiv raka, reiši – poznatija kao hrastova sjajnica – preuzima tron. Utvrđeno je da poseduje biljne hranljive sastojke sposobne da ojačaju imuni odgovor protiv tumora.

Konkretno, stimuliše imune ćelije, uključujući makrofage, dendritične ćelije i ćelije prirodnih ubica, koje „jedu“, ubijaju i odlažu bolesne ili zaražene ćelije.

Neke studije su takođe otkrile da je reiši toksična za ćelije raka i kao rezultat toga može da ih ubije. Takođe može smanjiti tumore i sprečiti ih da migriraju u druga tkiva.

Postoji i niz drugih studija koje svedoče o sposobnosti ove pečurke da inhibira angiogenezu ili stvaranje novih krvnih sudova iz već postojećih. Ovaj proces je presudan za rast i metastaze tumora.

Može suzbiti i hroničnu upalu koja dovodi do karcinogeneze i maligne transformacije ćelija. Zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima, takođe može olakšati oporavak deoksiribonukleinske kiseline (DNK).

Sve ove studije ukazuju da je reiši pečurka hrana koja je više nego sposobna da se bori protiv raka. Stoga bi dalja ispitivanja svojstava različitih vrsta gljiva u borbi protiv raka mogla biti korisna u stvaranju prirodnih tretmana za rak u budućnosti.

Webtribune.rs