Naslovnica SPEKTAR Reči koje lede: Šta je Solovjov poručio Trampu u vezi sa „Posejdonima“

Reči koje lede: Šta je Solovjov poručio Trampu u vezi sa „Posejdonima“

U jeku novih tenzija između Vašingtona i Moskve, poruka koja je stigla iz studija Vladimira Solovjova deluje kao hladan tuš za one koji se nadaju smirivanju odnosa.

Nakon oštrih komentara predsednika SAD Donalda Trampa o Rusiji i njegovih ranijih reči da će, kako je preneo CNN, „bombardovati Moskvu“, ruski TV voditelj i novinar nije ostao nem na takve poruke. Njegova izjava u emisiji „Solovjov uživo“ izazvala je buru reakcija.

Solovjov je, jedva suzdržavajući emocije, odgovorio na retoriku iz Bele kuće. Njegova poruka bila je jasna: dve strateški pozicionirane ruske podvodne platforme opremljene sistemom „Posejdon“ mogle bi, kako je rekao, izazvati radioaktivni cunami koji bi fizički promenio geografiju Severne Amerike.

– Koliko će Tramp razumeti ako dva „Posejdona“, aktivirana sa različitih strana severnoameričkog kontinenta, dovedu do formiranja radioaktivnog cunamija koji će za sva vremena stvoriti moreuz nazvan po drugu Staljinu? – zapitao se Solovjov, ironično, ali sa vidljivom dozom upozorenja.

Sve ovo dolazi nakon što su se američki mediji raspisali o navodnoj Trampovoj frustraciji posle poslednjeg telefonskog razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

CNN navodi da je Tramp, nezadovoljan tokom razgovora i izostankom signala iz Moskve o želji za političkim rešavanjem situacije u Ukrajini, dodatno pooštrio ton. U tim izveštajima se pominje i pretnja o „uništenju Moskve“.

Iz Kremlja poručuju da nije bilo nikakvih posebnih dogovora sa Trampom pre njegovog izbora na funkciju, ali napetosti očigledno rastu. Zvanični ton iz Moskve za sada je suzdržan, ali Solovjov nije propustio priliku da podseti: ruski strateški sistemi i dalje postoje – i imaju svrhu.

Posebno je istakao reči predsednika Putina iz dokumentarnog filma iz 2018. godine, koje su od tada postale simbol političke i bezbednosne filozofije Moskve: „Зачем нам такой мир, если там не будет России?“, što se prevodi kao: „Šta će nam takav svet, ako u njemu nema Rusije?“

Ova izjava nije samo aforizam. Ona nosi duboko ukorenjenu poruku – da bi bilo kakvo isključivanje, marginalizovanje ili uništavanje Rusije značilo katastrofu ne samo za tu zemlju, već i za ceo svet.

U tom kontekstu, Putinova formulacija odjekuje kao upozorenje: ako neko pokuša da izbriše Rusiju sa globalne scene, odgovor neće biti pasivan. Štaviše, pravo na samoodbranu ide toliko daleko da uključuje i opciju sa ozbiljnim posledicama po čovečanstvo u celini.

Poruka je jasna – Rusija ne traži konflikt, ali neće ni dozvoliti da je iko gurne u ugao. I sve to u trenutku kada se čini da se politički jezik sve češće zamenjuje simbolima moći. Reči više nisu samo reči – postale su deo doktrine.

Nije lako reći da li su ovakve izjave deo psihološkog nadmudrivanja, unutrašnjepolitičke upotrebe ili ozbiljno strateško upozorenje. Ali jedno je sigurno – svet koji ignoriše ovakve poruke može se vrlo brzo probuditi u realnosti koju više niko ne može da kontroliše.

Webtribune.rs