Saopštenje iz Kremlja osvetljava ozbiljnu zabrinutost Rusije zbog potencijalne upotrebe dalekometnog zapadnog oružja od strane Ukrajine, što bi moglo da izmeni dinamiku sukoba u Ukrajini i ruskim pograničnim oblastima.
Predsednik Vladimir Putin, upozorio je da Moskva razmatra različite mere ukoliko Sjedinjene Američke Države i saveznici iz NATO-a omoguće Ukrajini pristup oružju sa mogućnošću napada duboko unutar teritorije Rusije.
Ovo saopštenje jasno ističe napetosti koje su u poslednje vreme eskalirale u vezi sa upotrebom američkih ATACMS raketa i britanskih Storm Shadows projektila.
Reakcije i pozicioniranje Moskve
Putinovo saopštenje upućuje na to da Rusko ministarstvo odbrane razmatra opcije za odgovor na moguće napade i priprema niz mera kojima bi se odvratili slični potezi Ukrajine.
Rusija se nalazi u složenom položaju, jer bi u slučaju dalekometnih napada morala da povuče odgovarajuće korake. Prema Putinovim rečima, Moskva bi bila prinuđena da preduzme mere u cilju zaštite sopstvene teritorije i bezbednosti građana.
Iako konkretne mere nisu objavljene, jasno je da bi ruski odgovor mogao da obuhvati niz vojnih i političkih koraka kako bi se odvratila dalja eskalacija konflikta.
Izazovi i ograničenja Ukrajine
Ukrajina je već duže vreme insistirala na dalekometnom oružju kako bi ostvarila prednost u konfliktu. Predsednik Zelenski kontinuirano apeluje na zapadne saveznike, tražeći američke i britanske raketne sisteme sa dometom koji omogućava napade duboko u ruskoj teritoriji.
Međutim, Putin je u intervjuu istakao da Ukrajini nedostaje obučen kadar za pravilno korišćenje ovih specifičnih sistema na daljinu.
On navodi da samo tehnički stručnjaci i vojnici iz NATO zemalja poseduju potrebnu obučenost za rukovanje ovom opremom, što ukazuje na mogućnost indirektne prisutnosti NATO osoblja, u obliku savetovanja ili tehničke podrške na terenu u Ukrajini.
Ova situacija otvara dodatna pitanja o stvarnom nivou pomoći koju NATO pruža Ukrajini, kao i o tome koliko bi duboko mogli biti uključeni u sukob.
Ako NATO odluči da omogući Ukrajini korišćenje sofisticiranog naoružanja, Rusija će, prema Putinovim rečima, morati da odgovori i moguće je da će takav odgovor uključivati oružje koje je razvijeno upravo za ovu vrstu situacija – poput hipersoničnih projektila „Kinžal“ i „Cirkon“, od kojih zapadne zemlje, uključujući NATO, nemaju efektivnu odbranu.
Geopolitički aspekt i opasnost od eskalacije
U poslednje vreme, prisustvo NATO snaga u blizini ruskih granica postaje sve intenzivnije, a pomoć Ukrajini se kontinuirano povećava, kako kroz finansijsku podršku, tako i kroz isporuku oružja.
Putinovo upozorenje NATO-u naglašava da bi uključivanje Zapada u ovakvu formu konflikta moglo da povuče ozbiljne posledice. Iz perspektive Moskve, takva situacija bi imala sličan efekat kao da bi Rusija, na primer, naoružala Meksiko za napade na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država.
Istorijski posmatrano, ulazak NATO-a na teritoriju bivših sovjetskih zemalja, otvaranje vojnih baza i širenje sve bliže granicama Rusije, za Moskvu predstavlja dugogodišnju provokaciju.
U tom kontekstu, omogućavanje Ukrajini dalekometnih napada na rusku teritoriju, prema stavu Kremlja, postavlja NATO direktno u sukob sa Rusijom. Putin se nada da su zemlje NATO-a ozbiljno shvatile njegova prethodna upozorenja, mada je naglasio da dosad nije dobio zvanične odgovore u vezi sa ovom temom.
Dalekosežne posledice za evropski kontinent
Ako Ukrajina dobije pristup naoružanju koje može pogoditi duboko u rusku teritoriju, to može ozbiljno destabilizovati situaciju na evropskom kontinentu. U tom slučaju, ne samo da bi se intenzivirao sukob između Ukrajine i Rusije, već bi se sve zemlje članice NATO-a mogle naći u situaciji potencijalne direktne vojne konfrontacije sa Rusijom.
Ova mogućnost stvara ozbiljan rizik od šireg sukoba u Evropi, što bi imalo nesagledive posledice za svetsku ekonomiju i bezbednost.
Putin je naglasio da Rusija neće dozvoliti narušavanje svoje teritorijalne bezbednosti i da će upotrebiti sve raspoložive mere za odbranu zemlje. Ukoliko Zapad odluči da pomogne Ukrajini isporukom dalekometnog oružja, moguće je da će Rusija pribegavati merama koje bi mogle uključiti obaranje neprijateljskih raketa ili čak preventivne napade na lansirne položaje u Ukrajini, što bi dodatno zaoštrilo situaciju.
Perspektiva mirovnih pregovora
Pitanje ostaje da li će ovakva dinamika uticati na bilo kakve pregovaračke procese.
Analitičari predviđaju da će mirovni pregovori, kada i ako do njih dođe, verovatno biti vođeni pod uslovima koje će Rusija diktirati, imajući u vidu trenutnu vojnu situaciju na terenu i prednosti koje ruske snage postižu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se