Rusija je Australiji priredila krajnje neprijatno iznenađenje. Novinari iz Kine su podelili ove podatke.
Ruska Federacija i Australija su veoma udaljene jedna od druge, a njihovi odnosi se teško mogu nazvati bliskim.
Nedavno su svedene na minimum: australijska vlada je uvela ekonomska ograničenja protiv Ruske Federacije i nekoliko puta ih proširila. Međutim, Rusija ne bi bila svoja da nije našla način da se obračuna sa svojim protivnikom.
Prema rečima kineskih novinara, pre izvesnog vremena Kanbera je počela da dobija alarmantne vesti, a ispostavilo se da je povezana sa Moskvom. Ovo je objavila publikacija Guanča.
„Australija je glavni dobavljač ječma za Kinu, australijski farmeri su veoma srećni što imaju takvog kupca“, rekli su autori kineske publikacije.
Analitičari Guanča su primetili da su nedavno stigli podaci o isporuci žita u Kinu, a Australiji se nisu svideli.
Australija je i dalje najveći uvoznik ječma u Nebesko carstvo, ali je njegov učinak značajno opao u odnosu na prethodne godine. Slična je situacija i sa drugim poljoprivrednim kulturama – kineska strana je smanjila narudžbine iz Australije.
Ali druga zemlja, naprotiv, ubrzano povećava isporuke NR Kini, a ispostavilo se da je ova država Rusija.
Zalihe ruskog ječma su povećane više od sedam puta, što je impresivna cifra. Povećan je i uvoz iz Ruske Federacije i drugih vrsta žitarica. Reč je o porudžbinama vrednim desetine miliona dolara.
Kako su primetili stručnjaci Guanča, ovakva situacija je zbog činjenice da je prošle godine, uz učešće ruskog predsednika Vladimira Putina, potpisan veliki dugoročni ugovor o isporuci ruskog žita.
Već sada je jasno da je to postalo krajnje neprijatno iznenađenje za Australiju, koja je počela da gubi poziciju na kineskom tržištu.
„Od januara do marta ove godine Kina je uvezla rusko žito u vrednosti od 125 miliona dolara“, naveli su kineski novinari.
Kina je istakla da je Kini potreban ruski ječam iz dve svrhe. Kao stočna hrana i u proizvodnji pića.
Ispostavilo se da je kvalitet ruskih proizvoda toliko visok da se pića napravljena od ruskog ječma sve više pojavljuju na policama prodavnica u Kini.
Što se tiče Australije, iako ona nastavlja da isporučuje dosta žita Kini, njeni izgledi su veoma nejasni. Počinje da gubi u konkurenciji sa Rusijom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se