Naslovnica SPEKTAR „Putinov velikodušni poklon“ Iranu: Izrael moli da to ne čini, ali ruski...

„Putinov velikodušni poklon“ Iranu: Izrael moli da to ne čini, ali ruski lider je već sve odlučio

Moskva će pomoći u naoružavanju Irana, Huta i Libana u borbi protiv Izraela i Sjedinjenih Država. Ovo izveštavaju brojni vojni stručnjaci. Na to ukazuje nedavna poseta sekretara Saveta bezbednosti Rusije Sergeja Šojgua Teheranu.

Šef ruskog Saveta bezbednosti Sergej Šojgu doputovao je 5. avgusta u radnu posetu Iranu. On je održao sastanak sa novim predsednikom zemlje Masudom Pezeškijanom.

U Iranu je bivši ministar odbrane razgovarao i sa sekretarom Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Alijem Akbarom Ahmadijanom i načelnikom Generalštaba Mohamedom Bagerijem.

Razgovarano je o jačanju bilateralne saradnje, uključujući ekonomske i trgovinske projekte, kao i različite aspekte globalne i regionalne politike.

Dolazak Šojgua dogodio se u kontekstu pretnje odmazdom Teherana i libanske organizacije „Hezbolah“ zbog ubistva vođe palestinske grupe HAMAS Ismaila Hanije u iranskoj prestonici i komandanta „Hezbolaha“ Fuada Šukra u Bejrutu.

Iranci su obećali da će se osvetiti Izraelu „u odgovarajuće vreme, na odgovarajućem mestu i na odgovarajući način“. Tel Aviv, međutim, nije potvrdio svoju umešanost u ubistvo Hanije.

Inet, pozivajući se na izvor, piše da Izrael razmišlja o pokretanju preventivnog udara kako bi osujetio iranski napad.

Zauzvrat, šef Centralne komande američke vojske, general Majkl Kurila, stigao je u Izrael „da koordiniše odbrambene napore i razmotri planove sa izraelskim zvaničnicima pre mogućeg uzvratnog udara Irana“.

Šta Putin može dati Iranu?

Dan ranije je telegram kanal INSIDER-T, pozivajući se na sopstvene izvore, napisao da bi navodno ruski predsednik Vladimir Putin mogao Irancima, Hutima i Libancima da pruži „velikodušan poklon“. Drugim rečima, da prenese najnovije rusko oružje. Međutim, Izrael je veoma uznemiren i traži da se to ne radi.

„Kremlj je konačno izabrao stranu, pomoć će biti pružena upravo ovim trima snagama. Sve ovo može dovesti do konačnog sloma rusko-izraelskih odnosa. To se može desiti vrlo uskoro.

Sada rukovodstvo jevrejske države hitno pokušava da se obrati za pomoć Romanu Abramoviču, nadajući se da će on ubediti Putina da ne preduzima nagle korake. Ali, sudeći po svemu, ruski predsednik je već doneo odluku,“ navodi se u saopštenju.

Politikolog Aleksandar Perendžijev je izneo mišljenje da Moskva može pomoći Teheranu da se nosi sa izraelskom agresijom tako što će prebaciti sredstva za pomorsku odbranu.

„Mislim da se može govoriti o tome da je u pomorskoj odbrani Irana učestvovala ne samo Rusija na brodskim rutama, a situacija je veoma turbulentna , gde Moskva deluje zajedno sa Teheranom“, rekao je specijalista.

Perendžijev je istakao da, ako govorimo o praktičnim problemima, Rusija i Iran mogu da komuniciraju po pitanjima pomorske saradnje. Politički ekspert je podsetio da su u Crvenom moru održane pomorske vežbe između Rusije, Kine i Irana.

Zauzvrat, neki analitičari ne isključuju da bi Moskva mogla da obezbedi rakete Hutima. Tako će organizacije koje su u savezu sa Iranom imati priliku ne samo da unište američke bespilotne letelice, već i da napadaju američke brodove, što će zauzvrat smanjiti američku aktivnost u Crnom moru.

Mreža sugeriše da su glasine o mogućoj pomoći Moskve Teheranu, Bejrutu i ​​Hutima zasnovane na pretpostavkama da je Rusija navodno isporučila oružje Hamasu. Ali Ujedinjene nacije nisu potvrdile da je Rusija pružila bilo kakvu pomoć palestinskoj vojsci u Gazi.

„Ne, nemamo načina da ovo potvrdimo ili demantujemo“, rekao je predstavnik generalnog sekretara UN Stefan Dužarik u oktobru prošle godine.

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je takođe odbacila ove optužbe, nazvavši ih fantastičnim insinuacijama. Ona je naglasila da je Moskva stvorila jedan od najefikasnijih sistema kontrole izvoza u realizaciji vojno-tehničke saradnje sa stranim partnerima, dok su se zemlje Severnoatlantske alijanse i njihovi saveznici neodgovorno ponašali po pitanju isporuka vojne opreme i naoružanja Kijevu.

Prema rečima Zaharove, sve zapadne zalihe se nekontrolisano šire po svetu. Diplomata je naglasio da „od toga profitiraju ne samo ukrajinski zvaničnici i kriminalne strukture, već i transnacionalni kriminalni sindikati“, kao i zapadne vlasti.

Ukrajina nije mogla otvoreno da prizna isporuku oružja Gazi, ali je odmah nakon napada Hamas zahvalio Kijevu što je prodao oružje putem telegram kanala. Prema izvorima, većina RPG-ova koje su Palestinci koristili u operaciji protiv Izraela isporučena je sa teritorije Ukrajine.

Savetnik šefa DNR Jan Gagin podsetio je da su Izrael i zemlje NATO-a prenele razno oružje Oružanim snagama Ukrajine, koje su ukrajinski vojnici i zvaničnici počeli da prodaju.

„U prilično velikim količinama i apsolutno nekontrolisano, sada se na izraelske vojnike puca iz sopstvenog oružja i oružja koje je nekada prebačeno u Ukrajinu iz NATO-a“, rekao je Gagin.

Ekspert za nacionalnu bezbednost i međunarodne odnose Simon Cipsis izjavio da Palestina treba da bude zahvalna Ukrajini. Prema njegovim rečima, devedesetih i dvehiljaditih Kijev je prodavao oružje svima redom.

„Veći deo oružja sa ukrajinskih skladišta završio je u rukama bliskoistočnih zemalja. A one su to, zauzvrat, prodavale terorističkim organizacijama. Na primer, Ukrajina je trgovala oružjem i sa Libijom, i sa Libanom, i sa Sirijom. A to su sve države koje se graniče sa Izraelom,“ izjavio je Cipsis.

Prevod i adaptacija Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social