Vladimir Putin danas je izrazio uverenost da će oružane snage njegove zemlje postati „apsolutni lider u svetu“, ali da Rusija nipošto ne želi da bude svetski žandarm.
Naglasivši da će to biti „armija čija će moć biti zasnovana na novim tehnologijama“, dodatno je precizirao:
[adsenseyu1]
„Rusija mora biti među državama vojnim liderima, a u nekim oblastima i apsolutni lider u građenju armije nove generacije, armije novih tehnologija koja će imati najvažniju ulogu u obezbeđivanju našeg suvereniteta i razvoja, mira i bezbednosti naših građana, vođenja otvorene i samostalne spoljne politike“.
Na ovaj način je nastupio u Kolegijumu Ministarstva odbrane Ruske Federacije.
Podsetio je da je udeo savremenog naoružanja u Oružanim snagama RF 2012-te bio jedva 16 odsto, da je sada oko 60 odsto, a da će se do 2021-ve podići na 70 odsto.
Posebno je istakao da će se broj pretnji u svetu narednih godina povećavati i ocenio da nova američka strategija nacionalne bezbednosti ima napadački i agresivni karakter:
„Napisano u njoj nisu prosto reči. Vojni budžet SAD sada je veći od 700 milijardi dolara. Naše strateške nuklearne snage obezbeđuju strateško obuzdavanje, ali ih moramo i dalje razvijati jer smo suočeni sa novim pokušajima da se slomi strateški paritet. Nekima je izgleda to potrebno u funkciji ucenjivanja i iluzije da je moguć nekažnjeni udar“.
[adsenseyu4]
Putin je dodatno ukazao da vojna infrastruktura NATO, koja se gradi, ima ofanzivni karakter i da njome Sjedinjene Države krše Sporazum o likvidaciji raketa malog i srednjeg dometa.
Putin je dao visoke ocene dejstvima ruskog vojnog kontingenta u Siriji: „Sve je bilo za peticu“.
Ministar odbrane RF – general armije Sergej Šojgu – prethodno je Putinu i Kolegijumu podneo „raport“ u kojem je naveo da su u Siriji, otkako se Rusija uključila u rat, oslobođena 1024 naselja, da su ruski brodovi i podmornice izveli 100 raketnih udara po bazama i pozicijama terorističkih formacija, a strateški avioni – 66.
Ruska bombarderska avijacija imala je u Siriji više od 6.000 borbenih letova, a helikopteri – preko 7.000. Uništili su više od 32.000 terorista i 394 tenka.
Dodao je da su protiv Islamske države korišćeni i raketni sistemi „Iskander“, „Točka-U“ i krstareće rakete „Kalibar“ i H-55.
[adsenseyu1]
Prema Šojguovim rečima, Rusija će u Siriji zadržati pomorsku bazu u Tartusu i avio-bazu Hmejmim (kod Latakije) i ostaviti u toj zemlji tri bataljona vojne policije. Plus: Centar za mirenje sukobljenih strana.
„Ovo što ostaje u Siriji, pomoći će održavanju njene stabilnosti i sprečiti nove upade terorista“.
Šojgu je naglasio da će ruski brodovi i podmornice sa visokopreciznim naoružanjem trajno ostati u Mediteranu.
Prema njegovim rečima, ruski zenitni raketni sistemi S-300 i S-400 obezbedili su – zajedno sa lovačkom avijacijom – dominaciju Vazdušno-kosmičkih snaga RF u vazdušnom prostoru Sirije.
(Fakti)[adsenseyu5][adsenseyu5]
[adsenseyu4]