Rusija je zadržala proizvodnju nafte i gasa u skladu sa uslovima OPEC + ali proizvodnja tečnog prirodnog gasa (LNG) je naglo porasla tokom prošle godine jer Kremlj gas pretvora u robu koja se može prodati bilo gde, poput nafte.
Proizvodnja LNG-a je u julu bila veća za 86 odsto, navodi Rojters, što je znatno iznad svih ostalih proizvodnji sirovina u Rusiji, uključujući sirovu naftu.
Rusija ulaže velika sredstva u proizvodnju LNG-a. Trenutno Rusija proizvodi oko 10 miliona tona LNG-a godišnje ali ima ambicije da u narednim godinama poveća proizvodnju na preko 80 miliona tona.
[adsenseyu1]
Državni gasni gigant Gazprom takođe je počeo da ulaže u LNG. Gazprom očekuje da će njegov LNG portfolio do 2020. godine premašiti šest miliona metričkih tona (mmt), sa četiri mmt 2018.
Ruski izvoz LNG-a porastao je za 54,5 odsto u prvoj polovini 2019. godine, pokazuju podaci koje je 8. avgusta objavila Federalna carinska služba, dok su cevovodne isporuke u inostranstvo opale za 4,9 odsto.
Pošiljke super-ohlađenog prirodnog gasa iznosile su 29,4 milijarde kubnih metara u šestomesečnom periodu, a rast je pokrenut novatekovim INAL terminalom za LNG koji je prošlog decembra dostigao svojih punih 16,5 mmt godišnje. Drugim ruskim izvoznim pogonom za LNG na ostrvu Sahalin upravlja državni Gazprom i kapacitet je više od 10 mmt godišnje. U monetarnom smislu prodaja LNG-a je porasla za 70,1 odsto na 4,5 mlrd dolara, usled viših međunarodnih cena gasa.
[adsenseyu1]
Akcije Novateka su se u poslednjoj godini udvostručile na osnovu ogromne zarade koju kompanija uzima od LNG biznisa zasnovanog na gasnom polju Jamal na severu Rusije.
S druge strane, tradicionalna proizvodnja nafte i gasa raste tek skromno. Proizvodnja nafte u Rusiji porasla je na prosečno 11,32 miliona barela dnevno (bpd) u prvoj polovini avgusta. Rusija se obavezala da će smanjiti proizvodnju za 228.000 bpd od 11,41 milion bpd-a ispumpanih u oktobru 2018. godine.
Analitičari su očekivali da će vađenje sirove nafte rasti tokom ostatka godine, ako Rusija izvuče više nego što je propisano OPEC + sporazumom kao u drugom polugodištu. Ali ako Rusija ostane u potpunosti usklađena sa sporazumima OPEC +, vađenje sirove nafte neće pokazati pozitivnu stopu rasta u drugom polugodištu, prema procenama VTBC-a.
Webtribune.rs