Pored generisanja ogromne količine energije, vetrovi i solarna energija bi mogli Saharu pretvoriti u zelenu dolinu.
Nedavna studija je istakla koristi – kao i transformacioni potencijal – postavljanja velikih farmi solarnih i vetrogeneratora na preko 9 miliona kvadratnih kilometara pustinje.
To ne samo da bi moglo proizvesti četiri puta više od svetskih energetskih zahteva u bilo kojoj godini, već bi takođe moglo povećati i padavine i pospešiti rast vegetacije širom čitavog regiona Sahare.
[adsenseyu1]
“Naši rezultati pokazuju da bi velike farme solarnih i vetrogeneratora u Sahari više neko udvostručile padavine, naročito u Sahelu, gde je obim povećanja padavina između 20mm i 500mm godišnje,“ rekao je vodeći autor studije dr Jan Li sa Univerziteta u Ilinoisu.
“Kao rezultat toga, frakcija vegetativnog pokrivača se povećava za oko 20%.“
Vetrogeneratori i solarni paneli postižu sve ove efekte kroz različite mehanizme.
“Farme vetrogeneratora povećavaju površinsku hrapavost, i stoga povećavaju vetrove koji se spajaju u oblastima sa niskim pritiskom,“ rekao je dr Li. “Konvergovan vazduh mora da se podiže, što ga čini hladnijim i kondenzuje vlagu, što će dovesti do povećanja padavina.“
“Solarni paneli diretno smanjuju površinski albedo što dovodi do apsorpcije sunčeve energije i zagrevanja površine, što zauzvrat jača saharsku toplotu, što dovodi do podizanja vazduha i padavina.“
Međutim, to da li će takva ambiciozna i velika instalacija ikada biti sprovedena, ostaje nejasno.
“Glavna poruka za ljude, kreatore politike i investitore je ogromna korist za narod, društvo i ekosistem, kao rezultat ovih farmi solarnih i vetrogeneratora,“ rekao je dr Li.
Webtribune.rs