U izveštaju se navodi da je u martu 2020. godine u sukobu libijskih snaga i jedne odmetnute vojne frakcije autonomna letelica pratila ljudsku metu i napala je.
Nema potvrde da je napadnuti vojnik ubijen, ali činjenica da je bespilotna letelica sama odlučila da napadne dovoljno je zabrinjavajuća.
Brojni stručnjaci i naučnici godinama upozoravaju na takavu mogućnost te su više puta zatražili zaustavljanje razvoja „robota-ubica“, odnosno robota i tehnologije koja bi na bojnim poljima delovala potpuno samostalno.
Dron koji je korišćen u Libiji napravila je turska vojnotehnološka kompanija STM, a reč je o modelu Kargo 2, koji je opremljen eksplozivom i može se navoditi prema meti poput kamikaze.
Ali, osim što tim dronom mogu upravljati ljudi, uređaj ima i „visokoefikasni autonomni mud“ te je programiran za napad na mete čak i u slučajevima kada nije povezan s operaterom na zemlji, odnosno može se u potpunosti samostalno da se kreće i napa.
Zac Kalenborn iz američkog Nacionalnog konzorcija za proučavanje terorizma i reagovanje na terorizam pri Univerzitetu u Merilendu ističe da bi to zaista mogao biti prvi slučaj u kojem je dron samostalno napao ljude.
On navodi da to nije pouzdan sistem prepoznavanja objekata, a slično razmišlja i njegov britanski kolega DŽek Votling, koji je poručio da rasprava o „robotima-ubicama“ mora biti „hitna i važna, jer tehnologija i njen razvoj neće čekati da se ljudi dogovore“.