Naslovnica SPEKTAR Preokret – SAD traže pregovore

Preokret – SAD traže pregovore

📣 Ne propustite ništa! Pridružite se našem Telegram kanalu:
Kliknite ovde 🚀

Dok trgovinske tenzije između Sjedinjenih Država i Kine ulaze u novu fazu, Vašington je napravio prvi potez – obratio se Pekingu sa zahtevom za pregovore o spornim carinama od 145% koje je uveo predsednik Donald Tramp.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada kineska strana signalizira da su vrata otvorena, ali uz jasnu poruku: ako pregovora bude, moraće da budu vođeni bez pritisaka i pretnji.

Zvanični Peking, preko svog Ministarstva trgovine, istakao je da SAD moraju da pokažu „iskrenost“ ako zaista žele napredak. Kako su poručili, korišćenje dijaloga kao izgovora za pritisak i ucene neće doneti rezultate.

„SAD bi trebalo da isprave svoje pogrešne prakse i ukinu jednostrane carine“, navodi se u saopštenju koje su preneli i kineski i zapadni mediji.

Sa druge strane Pacifika, u američkoj administraciji stižu signali koji nagoveštavaju promenu tona. Ministar finansija SAD Skot Besent i ekonomski savetnik Bele kuće Kevin Haset već su uključeni u pripremu pregovora, a američki šef diplomatije Marko Rubio potvrdio je za Fox News da Kina želi da se razgovori održe i da će do susreta uskoro doći.

Rubio je dodao i jednu zanimljivu dimenziju – pitanje buduće trgovinske zavisnosti SAD od Kine. „Pitanje je koliko bi SAD uopšte trebalo da kupuju od Kine u narednom periodu“, poručio je Rubio, ostavljajući prostora za promišljanje o mogućem strateškom zaokretu Vašingtona.

U međuvremenu, Peking je paralelno sa otvorenošću za pregovore odlučio da povuče još jedan potez – tiho je formirao listu proizvoda iz SAD koji će biti izuzeti iz najavljenih kontra-carina od 125%.

Na toj listi, prema izveštaju Rojtersa, nalaze se farmaceutski proizvodi, mikročipovi i mlazni motori – sektori u kojima kineska privreda zavisi od visokokvalitetnog američkog uvoza.

I dok u javnosti Peking koristi svoju medijsku mašineriju da oštro kritikuje američke poteze, u praksi pokazuje finesu i taktičnost. Otvoreno pokazuje bes zbog trgovinskih ograničenja, ali i pragmatičnost kad bira gde će uzvratiti, a gde popustiti.

Tramp, sa svoje strane, i dalje igra na kartu nepredvidivosti. Prekjuče je izjavio da veruje u „vrlo dobru šansu“ da će doći do trgovinskog sporazuma sa Kinom. Taj komentar došao je samo nekoliko sati nakon što je kineski predsednik Si Đinping, bez direktnog pominjanja SAD, pozvao zvaničnike da se prilagode promenama u međunarodnom okruženju.

U ovoj priči, kao i obično, ton razgovora je važniji od sadržaja. Dok Vašington pokušava da pronađe balans između zaštite domaće ekonomije i očuvanja globalnih trgovinskih odnosa, Kina nastavlja da šalje poruke samouverenosti, uz istovremenu spremnost da izabere gde i kako da reaguje.

Trgovinski ratovi možda više ne gore punim plamenom, ali tinjaju ispod površine – i svaki potez, svaka reč, svaki izostavljeni zarez u saopštenju – sve to se pažljivo meri i tumači. Možda upravo tu, u tim nijansama, leži ključ sledećeg velikog zaokreta u svetskoj trgovini.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social