Naslovnica U FOKUSU Pre vraćanja obavezne vojske, vraća nam se „Odbrana i zaštita“

Pre vraćanja obavezne vojske, vraća nam se „Odbrana i zaštita“

Nakon otvaranja priče o vraćanju obaveznog služenja vojske, još jedna novina u Srbiji – u sistem obrazovanja uvodi se predmet „Osnovi sistema odbrabne“.

Kako navode mediji u Beogradu, časovi će biti fakultativnog tipa i biće uvedeni u treći i četvrti razred srednji škole, a kako se još navodi časovi će počinjati himnom.

O značaju programskih tema koje taj nastavni predmet obuhvata, ciljevima uvođenja u nastavni program i novitetima nastave na daljinu, u emisiji „Svitanje“ Televizije Pink govorili su savetnica potpredsednika Vlade i ministra odbrane Dunja Simić i potpukovnik Milan Krsmanović iz Uprave za obaveze odbrane Ministarstva odbrane.

„Ministar Stefanović je ocenio da je ova tema jako važna, s obzirom na to da je kao jedan od prioriteta postavio upravo to da bi naši mladi širom Srbije, učenici završnih razreda srednjih škola, trebalo da znaju osnovne stvari o odbrani naše zemlje. Cilj je naučiti ih o osnovnim stvarima o našoj vojsci, o tome kako ona funkcioniše, kako je organizovana, ali ne samo to, već i važnim stvarima koje se tiču tradicije i istorije naše vojske“, rekao je potpukovnik Krsmanović.

Dunja Simić je rekla da će, časovi posvećeni odbrani zemlje počinjati intoniranjem himne Republike Srbije „Bože pravde“, što ima za cilj jačanje patriotskog duha i identifikovanja mladih sa svojom zemljom.

„Nastava je fakultativnog tipa. Održava se na četiri časa odeljenskih starešina i sastoji se od 11 tema, gde je 10 tema obrađeno teorijski, a jedna tema je praktična. Ministarstvo odbrane izašlo je u susret Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i pripremilo celokupne materijale za izvođenje ove nastave. Takođe, Ministarstvo odbrane je otišlo i korak dalje i ponudilo stručnu pomoć za izvođenje nastave. Naime, direktori srednjih škola mogu da upute jedan kratak zahtev našem teritorijalnom organu i obrate se za pomoć. U tom slučaju, neko u uniformi iz našeg teritorijalnog organa odlazi u školu i tamo pomaže razrednim starešinama da izvedu nastavu“, rekao je Krsmanović.

On naglašava da je ovaj predmet važan za učenike završnih razreda srednjih škola, jer oni kao punoletni građani već imaju prava i obaveze prema državi, uvode se u vojnu evidenciju, mogu se opredeliti da upišu Vojnu akademiju, postanu profesionalni vojnici ili se odluče za služenje vojnog roka.

Podsetimo, ranije je u sistemu školstva postojao sličan predmet koji se zvao „Odbrana i zaštita“.

(telegraf,tvpink,b92)