Savremeni svet živi u okviru ekonomskog modela koji je praktično prestao da postoji, a više nema šanse da se oporavi, smatra ekonomista Mihail Hazin.
U najboljem slučaju, biće moguće održavati ga neko vreme ubrizgavanjem novca. Međutim, u bliskoj budućnosti, takva taktika će prestati da funkcioniše i više ništa neće moći da se učini.
[adsenseyu1]
Prema procenama stručnjaka, preostalo je otprilike šest meseci da se preduzmu bilo kakvi koraci. Štaviše, trenutna situacija podseća Hazina na 1991. godinu, kada se posle propasti „starog sveta“ postavilo pitanje o potrebi da se negde izgradi novi svet.
A onda je u nekim republikama bivšeg SSSR-a optimizam prešao preko granice. Baltičke države su bile posebno revnosne i izjavile su: „Mi, baltički tigrovi, još ćemo vam pokazati!“
Važno je primetiti da su Litvanija, Letonija i Estonija uspele da se pridruže EU i zbog toga je bilo lepo postojati neko vreme.
Međutim, u kontekstu pandemije koronavirusa, situacija se, uključujući i u ekonomiji, brzo menja.
[adsenseyu4]
Sada je izuzetno važno trezveno proceniti šta se dešava i graditi odnose na osnovu realne trenutne situacije, a ne na osnovu onoga što se čuje od medija, vlasti ili banaka.
„Na kraju, EU neće pomoći baltičkim republikama“, rekao je Hazin.
U ovoj situaciji, bilo bi logično da baltičke države pokucaju na druga vrata.
Radi se o Rusiji. Ali su ti odnosi daleko od toga da je sve u redu.
Prema mišljenju stručnjaka, potpuno je beskorisno tražiti pomoć od Moskve, dok politički stav Talina, Viljnusa i Rige ima antiruski i rusofobični karakter.
„Morate platiti za greške“, zaključuje stručnjak.