Lider SRS Vojislav Šešelj potvrdio je za b92.net da se povlači sa pozicije lidera stranke, ali za sada nije otkrio ko će ga naslediti na tom mestu.
Šešelj je nakon poslednjih izbora odlučio da se povuče, a njegova lista nije uspela da pređe cenzus.
Vojislav Šešelj prvi put se politički angažovao sa 17 godina, kada se učlanio u Savez komunista Jugoslavije, međutim ubrzo je napustio ovu političku stranku. 1990. godine odlučio je da sa Vukom Draškovićem osnuje Srpski pokret obnove (SPO). Nakon toga želeo je da formira Srpski četnički pokret, ali mu nije bilo dozvoljeno da koristi to ime.
Srpska radikalna stranka (SRS) osnovana je 1991. godine i Šešelj je postao njen predsednik. Među protivkandidatima na izboru za predsednika stranke je bio i književnik Borislav Pekić, a Šešelj je odneo ubedljivu pobedu.
Na našem “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima preko Play Prodavnice. OVDE
1995. godine ušao je u koaliciju sa Demokratskom strankom i Demokratskom strankom Srbije, koja se te godine i raspala. Već sledeće godine postao je predsednik opštine Zemun, a na toj funkciji je bio naredne dve godine.
1997. godine se kandidovao za predsednika Srbije i sa 1.125.140 glasova uspeo da pobedi Zorana Lilića. Nakon što su ti izbori ponovljeni on je izgubio od kandidata SPS-a, Milana Milutinovića. Sledeće godine postao je potpredsednik u vladi Mirka Marjanovića.
Tokom narednog perioda većinom je bio u opoziciji, a 2002. godine je na predsedničkim izborima zauzeo treće mesto.
U januaru 2003. godine Haški tribunal ga je optužio da je podsticao zločine protiv čovečnosti i da je kršio zakone i običaje ratovanja u Vojvodini, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini. Na izborima iste godine njegova stranka osvojila je 28 odsto glasova i našla se u opoziciji. Nakon toga njegova supruga se takođe kandidovala za predsednika Srbije, ali nije postigla značajniji uspeh.
Tek u novembru 2014. godine Šešelj je pušten na privremenu slobodu, a u Srbiji su ga dočekale njegove pristalice i članovi porodice.
2016. godine Haški sud ga je oslobodio krivice po svim tačkama optužnice.
Na poslednjim izborima, ove godine lista „Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka“ sa osvojenih 2,16 odsto glasova nije uspela da pređe cenzus, prema podacima koje je objavio RIK.
(b92)