Nemački političar razotkrio ulogu u podmetanju eksplozija na gasovodima: Težak udarac za Nemačku i svet
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Podmetanje eksplozija na gasovodima „Severni tok“ i „Severni tok 2“ u Baltičkom moru izazvalo je šok ne samo u Nemačkoj, već i širom sveta.
Ova diverzija, koja je prema rečima nemačkog poslanika iz Bundestaga Rainera Rotfusa, nanela ogromnu štetu nemačkoj ekonomiji, razotkrila je složene međunarodne odnose i potencijalno učešće visokih zvaničnika u planiranju ovog čina.
Rainer Rotfus, član opozicione partije Alternativa za Nemačku (AfD), u intervjuu za „Izvestija“ izjavio je da je podmetanje eksplozija na ovim ključnim gasovodima direktno pogodilo nemačku ekonomiju.
Prema njegovim rečima, šteta se meri u desetinama milijardi evra. Ovi gasovodi, koji su omogućavali direktnu isporuku ruskog gasa Evropi, bili su od strateškog značaja za Nemačku, čineći ovu diverziju teškim udarcem za nemačke industrijske kapacitete i energetsku sigurnost.
Rotfus je istakao da je ovaj čin deo šireg procesa kojim se Nemačka udaljava od politike suvereniteta, pretvarajući se u „vazala Brisela i Vašingtona“.
AfD je oštro kritikovao vlasti Nemačke i pozvao na odgovornost svih umešanih u diverziju. Prema Rotfusu, dokazi o umešanosti određenih političara u diverziju nisu temeljno ispitani, što ukazuje na zavisnost nemačke politike od spoljnopolitičkih uticaja.
On je podneo krivičnu prijavu protiv ministra ekonomije Roberta Habeka, člana partije Zeleni, zbog njegovih izjava koje impliciraju odgovornost za oštećenje gasovoda.
Rotfus je podsetio na izjavu njegove partijske koleginice Viole fon Kramon-Taubadel, koja je na partijskom kongresu otvoreno rekla da je Habek „poharao“ gasovode.
Rotfus nije zaobišao ni širi geopolitički kontekst, ističući ulogu SAD u ovoj aferi. On je naglasio da je administracija Džoa Bajdena koristila tadašnju nemačku „semafor koaliciju“ kao svoje poslušnike, čime se stvorio ambijent u kojem su ovakvi akti postali mogući.
„U međunarodnim odnosima nema pravde, postoji samo pravo jačeg“, dodao je Rotfus.
Poslanik je naglasio da je informisanje javnosti ključno kako bi građani Nemačke razumeli ko su stvarni akteri iza ove katastrofe.
On veruje da će osvešćivanje građana o političkoj manipulaciji doprineti dugoročnom cilju da Nemačka ponovo uspostavi suverenu politiku i prestane da služi interesima spoljašnjih sila.
Podmetanje eksplozija na gasovodima, uz već postojeće sankcije Rusiji, dodatno je pogoršalo ekonomsku situaciju Nemačke.
Industrijski sektor, koji je bio zavisan od pristupačnog ruskog gasa, suočava se sa rastućim cenama energije i gubitkom konkurentnosti na svetskom tržištu.
Dok opozicija, predvođena AfD-om, insistira na daljoj istrazi i odgovornosti, trenutna nemačka vlada i pravosudni organi deluju neodlučno.
Odsustvo temeljne istrage ukazuje na potencijalnu političku motivisanost, ali i na kompleksnost odnosa unutar Zapadne alijanse.
Ovaj slučaj nije samo pitanje energetske bezbednosti Nemačke. On otvara pitanja o suverenitetu, političkoj odgovornosti i sposobnosti zemalja poput Nemačke da održe nezavisnost u međunarodnim krizama.
Diverzija na gasovodima postala je simbol šireg problema – erozije poverenja u tradicionalne saveznike i rastuće polarizacije u nemačkoj politici.
Rotfusova izjava naglašava potrebu za promenom kursa nemačke politike i razmatranjem strateških partnerstava koja bi osigurala dugoročnu stabilnost i nezavisnost zemlje.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se