Pomoćnik državnog sekretara SAD za energetske resurse je odgovorio i na tvrdnje iz Moskve da Zapad ruši vlast u Srbiji kroz proteste protiv litijuma ističući da je situacija suprotna – da Amerika podržava vlast u Srbiji u vezi sa projektom „Jadar“ i Rio Tinto
Ko o čemu, pomoćnik državnog sekretara SAD za energetske resurse Džefri Pajat – o litijumu u Srbiji. Nakon što je pre nekoliko dana prosvetlio svoje internet pratioce porukom da je litijumski projekat ‘Jadar’ prilika da se doprinese zelenoj tranziciji i kod kuće i u inostranstvu – Pajat je priliku da elaborira svoje stavove o srpskim rudama dobio i u „Glasu Amerike“.
„Mi podržavamo vlast u Srbiji i njenu poziciju u ovom projektu. Zašto bismo, zaboga, onda bili zainteresovani da negujemo opoziciju?“, rekao je Pajat.
Rudnik litijuma je prilika za Srbiju da produbi veze sa Evropskom unijom i pozicionira se kao lider u industriji koja će biti veoma važna u budućnosti, kaže pomoćnik državnog sekretara SAD, iako ne pojašnjava odakle takva briga za evrointegracije Srbije, pogotovo imajući u vidu da je reč o čoveku koji dok je bio ambasador u Ukrajini, nije nešto naročito mario za ovaj evropski blok.
Kad je Viktorija Nuland, koja je tada u administraciji SAD bila zadužena za odnose sa EU, rekla „j…š EU“, Pajat se saglasio rekavši: „Baš tako“.
Što se tiče rudnika litijuma, da li će ga biti, treba da odluči narod u Srbiji, objašnjava Amerikanac, čija država, pa ni on sam nije baš poznat po poštovanju demokratske volje građana, naročito imajući u vidu njihovo učešće u orkestriranju Evromajdana u Kijevu.
„O tome treba da odluči narod u Srbiji. Moje mišljenje je da je ovo generacijska prilika za Srbiju da se postavi na lidersku poziciju u industriji koja će biti jako, jako važna u budućoj konkurentnosti u SAD, Evropi i izvan“, rekao je on.
On je, kaže tu, da nas poduči da sa američkog stanovišta, vidi „generacijsku priliku za Srbiju da zauzme lidersku poziciju, ne samo u rudarenju litijuma“.
„Moramo da razvijemo i preradu ovih minerala i damo dodatu vrednost“, rekao je on.
Naravno, Amerikanac odbacuje kritike projekta „Jadar“, koji navode da Zapad planira da uloga Srbije da bude uloga „rudarske kolonije za bogate zemlje“, budući da ni u jednoj drugoj evropskoj zemlji iskopavanje litijuma nije otpočelo.
„Srbija treba da počne sa proizvodnjom vrednijih stvari, to je ono što pokušavamo da radimo i ovde u SAD, i tu se naši interesi poklapaju“, rekao je zvaničnik.
On je istakao da je „Rio Tinto“ predmet revizije svojih akcionara i mora da se uskladi sa propisima na svim tržištima na kojima radi, a da samim tim održava bolje ekološke standarde nego kineske kompanije.
Napomenuo je da smanjenje zavisnosti Zapada od Kine ključno, i da postoji sistematski pokušaj u EU, SAD da diverzifikuju lanac snabdevanja.
„Pitanje odakle će ta diversifikacija da dođe je i dalje otvoreno. Ali Srbija, zbog svoje geologije, ima jedinstvenu priliku da igra globalno značajnu ulogu u tom procesu“, istakao je on.
Pajat je rekao da je litijum takođe neophodan kako bi se ispunili klimatski ciljevi, a kako bi se svet pridržavao planova zelene tranzicije, do 2040. godine potrebno je povećati zalihe litijuma 42 puta.
On je istakao da se litijum iskopava i u Nevadi, dok Kalifornija predvodi put vađenja litijuma iz slane vode.
Pajat je naglasio da se Evropa i SAD kreću ka elektrifikaciji saobraćaja za šta je potrebno mnogo više minerala za baterije.
„U svemu tome Srbija može da ima značajnu ulogu, posebno u evropskom lancu snabdevanja“, zaključio je on.
(RT)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Truth Social