Naslovnica SPEKTAR Počinje Putinov najteži period – pronaći naslednika EVO ŠTA SE DOGAĐA …

Počinje Putinov najteži period – pronaći naslednika EVO ŠTA SE DOGAĐA …

Vladimir Putin gtzui

Novi predsednički mandat Vladimira Putina, koji će 7. maja po četvrti put stupiti na dužnost šefa države, biće “nepredvidiv i složen,“ kažu politički analitičari i parlamentarci. Zakonodavci kažu da je, sa 65 godina, predsednik u odličnoj fizičkoj formi i savršeno se može nositi sa situacijama.

Prema rečima zamenika Državne Dume, složenost novog mandata su odredili zadaci koje je predsednik postavio pred državom u svojoj poruci Saveznoj skupštini. Zatim je predsednik izdvojio poboljšanje uslova života Rusa, povećanje penzija i njhovo indeksiranje, socijalnu pomoć siromašnima, razvoj predškolskih obrazovnih institucija u Ruskoj Federaciji i druge oblasti socijalne politike kao prioritet. Jednim od ključnih zadataka za narednu deceniju, Putin je nazvao obezbeđenje rasta realnih prihoda građana i smanjenje nivoa siromaštva bar dvostruko u narednih šest godina.

[adsenseyu1]

Zamenik šefa LDPR frakcije, šef Odbora Državne Dume za rad, socijalnu politiku i boračka pitanja, Jaroslav Nilo, rekao je da će uskoro biti predstavljen zanimljiv šestogodišnji plan. “Novi mandat će biti nepredvidiv i zanimljiv: s jedne strane, u predsednikovoj porucu su postavljeni veoma ozbiljni ciljevi i zadaci, ambiciozni, možda i preambiciozni. Ali da bi se ovo uradilo, to zahteva ozbiljne finansije,“ rekao je on.

U mnogim aspektima, s njim se slaže prvi zamenik šefa stranke Ujedinjene Rusije, Andrej Isajev, ukazujući na ozbiljnost predsednikovih namera u cilju osiguranja prodornog razvoja zemlje. Pre svega prema rečima ovog političara, u pitanju su dupliranje finansiranja zdravstvene zaštite, produženje prosečnog životnog veka na 80 godina, osiguranje održivog rasta prihoda i kupovne moći, i povećanje penzija do nivoa koji je viši od inflacije. “Govorimo o ozbiljnim merama usmerenim na osiguranje prodornog razvoja, razvoja informacionih tehnologija, transportne infrastrukture, upotrebu geografskog položaja naše zemlje u tom smislu, diverzifikaciju kompleksa odbrambene industrije,“ dodao je Isajev.

[adsenseyu5]

Lider Komunističke partije, Genadij Zjuganov, zauzvrat, ukazuje na moguće šokove koji se mogu javiti ako se ova vitalna pitanje zanemare. “Putin nudi zemlji realan unutrašnji program razvoja, jačajući ekonomiju, finansije, industriju – ako se ove sfere ne reše, mogu nam se dogoditi najgori šokovi,“ rekao je Zjuganov.

On je istakao da je spoljna politika jednako važna. Rusija je jasno izrazila svoje geopolitičke interese i pronašla je pristalice i prijatelje sa kojima radi na BRICS i SCO platformama, smatra lider Komunističke partije. Međutim, on kaže da su SAD bacile Rusku Federaciju u ozbiljan izazov.

Parlamentarci ne sumnjaju da će narednih šest godina predsedništva biti u Putinovim rukama jer se, po njihovom mišljenju, on može nositi sa mnogim teškoćama. Na primer, Nilov je uveren da, u radnoj sposobnosti, šef države može nadvladati mnoge mlade ljude.

Politički analitičari veruju da će naredni šestogodišnji period biti Putinov najteži predsednički mandat od svih – on će morati da sprovede ekonomsku modernizaciju u neprijateljskom spoljnom okruženju i da pripremi zemlju za prenošenje vlasti, edukujući novi sloj menadžera. Stručnjaci u ovom slučaju ne očekuju nikakva iznenađenja u ponašanju ruskog lidera, i po njihovom mišljenju, “to će biti isti Putin.“ Promene u stilu vladanja koje su se dogodile u poslednjih nekoliko godina će nastaviti da se razvijaju i najverovatnije će uticati na kadrovsku politiku – u ovom delu predsednik može postati strožiji sa zvaničnicima, smatraju politički analitičari.

Četvrti mandat započinje praktično u uslovima hladnog rata sa Zapadom, ali ako se neki problemi spoljne politike mogu zamrznuti, onda je sada neophodno sprovesti nepopularne socijalne reforme, pretpostavljaju analitičari. Oni ističu da bi pored toga bilo poželjno da ih vlasti primene pre 2021. godine, odnosno, pre početka novog federalnog izbornog ciklusa.

“Naravno, ovo je najteži period za Vladimira Putina – iz prostog razloga što će verovatno morati da bude ekstreman, i moraće da pripremi zemlju za prenos vlasti na nekog drugog,“ rekao je Aleksej Muhin, generalni direktor Centra za političke informacije.

[adsenseyu6]

Već je očigledno da će se naredne godine za Rusiju odvijati u uslovima novog hladnog rata i veoma jakog međunarodnog pritiska, rekao je politički strageg Evgenij Minčenko. “Mislim da zbog toga ne bi trebalo očekivati nikakva iznenađenje od Putiina, to će generalno biti isti Putin,“ rekao je on.

On je rekao da su složenost situacije predodredila dva faktora: “jak spoljašnji pritisak, plus očigledna kriza trenutnog ekonomskog modela. Odnosno, moraćemo da izvršimo ekonomsku modernizaciju u neprijateljskom okruženju,“ rekao je Minčenko.

“Mislim da će Putin pokušati da obrazuje novi sloj menadžera koji će postepeno preuzeti kontrolu. Zapravo, ovo testiranje je već počelo tokom masovne zamene šefova regiona,“ dodao je on.

[adsenseyu1]

Tokom trećeg mandata, predsednik je pokazao značajnu aktivnost, rekao je potpredsednik Centra za političke tehnologije Aleksej Makarin. Po njegovom mišljenju, nema razloga da se veruje da će se to na neki promeniti u narednom periodu.

Makarin je istakao da je prerano spekulisati o mogućem nasledniku; stručnjak smatra da je teško reći da li bi ova potraga mogla početi odmah sa početkom novog predsedničkog mandata, sugerišući da čekamo formiranje novog kabineta ministara.

“Pogledajmo novu strukturu vlade, na primer, ako se pojavi jedan očigledan i mogući kandidat za naslednika, onda je potraga počela…,“ dodao je ovaj politički analitičar.

Analitičar smatra da je važno da “Putinov naslednik ne bude samo pojedinac, već sistem institucija, tako da se u Rusiji izgradi još stabilniji i rasprostranjeniji model vlasti.“ To će, kako je on rekao, zahtevati donošenje određenih odluka, i to ne u završnoj fazi ovog perioda, već odmah, na početku.

Webtribune.rs

[adsenseyu6][adsenseyu5]