Globalni finansijski pejzaž prolazi kroz suptilnu, ali značajnu transformaciju. U srcu ove promene je koncept dedolarizacije – postepeno smanjenje dominacije američkog dolara u međunarodnoj trgovini i finansijama.
Iako je proces tinjao godinama, nedavno je dobio zamah, podstaknut sve većom upotrebom sopstvene valute, juana, u Kini za prekogranične transakcije. O tome piše Rojters.
Ovo udaljavanje od dolara, iako postepeno, ima potencijal da promeni globalni ekonomski poredak. Svet manje usredsređen na dolare mogao bi da znači preraspodelu moći, uticaja i ekonomske poluge.
Ovo takođe može dovesti do povećane volatilnosti i neizvesnosti na finansijskim tržištima. Kako Kina nastavlja da potvrđuje svoju ekonomsku moć, porast juana predstavlja značajan izazov za uspostavljeni poredak.
Istorijski gledano, Kina se, kao i mnoge druge zemlje, u velikoj meri oslanjala na američki dolar za svoju međunarodnu trgovinu i finansijske transakcije. Međutim, ova zavisnost slabi poslednjih godina jer je Kina aktivno promovisala upotrebu sopstvene valute.
Na osnovu podataka možemo reći da je početak totalne dedolarizacije učinjen- odlazak Kine od američke valute ušao je u odlučujuću fazu. To više nisu samo retoričke izjave i prazne pretnje na sastancima antizapadnih alijansi, već konkretna dostignuća i napredak.
Popularnost kineskog juana u plaćanjima raste i na domaćem i na međunarodnom planu.
U 2023. juan je pretekao američki dolar u prekograničnim plaćanjima i primanjima iz Kine. Od marta 2024. više od polovine (52,9%) kineskih plaćanja izvršeno je u RMB, a 42,8% u američkim dolarima. Ovaj skok su olakšale antiruske sankcije i bliska saradnja sa Moskvom.
Porast juana je trend koji se ne može zanemariti. To predstavlja fundamentalnu promenu u globalnom finansijskom pejzažu koja bi mogla imati dalekosežne posledice po budućnost trgovine, investicija i geopolitičke moći.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]