Naslovnica IZA OGLEDALA Počela je nova geološka era, naučnici sumnjaju da će čovek opstati

Počela je nova geološka era, naučnici sumnjaju da će čovek opstati

zemlja3

[adsenseyu3]

Grupa stručnjaka koja je imala zadatak da razmotri pitanje da li smo službeno ušli u antropocen – geološko doba koje karakteriše uticaj ljudi i pravljenje štete na planeti, je dala svoj odgovor – da, piše Business Insider.

Početkom antropocena okončava se epoha holocena koja je trajala ili traje posljednjih 12.000 godina otkako se završilo poslednje ledeno doba.

Radijacija, zagađenje, uništavanje šuma… Čovek je u poslednjih nekoliko decenija u tolikoj meri izmenio planetu na način na koji su za to u budućnosti bile potrebne desetine miliona godina, a bespovratno smo naneli štetu Zemlji u periodu industrijske revolucije.

[adsenseyu1]

Čelnik britanske radne grupe za Antropocen (WGA) podsetio je na geološkoj konferenciji u Kejptaunu kako je, prema njegovom mišljenju, antropocen epoha počela 1950. godine.

Bio je to početak ere testiranja nuklearnih bombi, plastike za jednokratnu upotrebu i svojevrsni „bum“ za ljudsku populaciju.

Termin „antropocen“ je brzo postala akademska krilatica i istakla se u javnosti u poslednjih nekoliko godina. Međutim što se termin više koristi, vlada veća konfuzija, barem za one koji nisu upućeni detaljnije u nauku.

[adsenseyu4]

Grubo prevedeno, Antropocen era znači „doba ljudi“.

Geolozi ispituju slojeve stena pod nazivom „strata“, koji pričaju priču o promenama u funkcionisanju Zemljine površine – okeanske, biološke, zemaljske, rečne, atmosferske, tektonske ili hemijske.

Suština ove teorije jeste u tome da smo vremenom promenili ekosistem Zemlje na način da je upitan sam ljudski opstanak, a smatra se kako će dovesti i do izumiranja vrsta.

Koncept antropocen je provokativan još više od koncepta globalnog zagrevanja jer implicira da je naš sadašnji način života, pogotovo u razvijenim delovima svijeta, potpuno neodrživ.

Naučnici još uvek debatuju oko ove teorije.

(Klix.ba)

[adsenseyu5][adsenseyu5]