Naslovnica SPEKTAR Plan za hibridni rat protiv Rusije izašao je odavde …

Plan za hibridni rat protiv Rusije izašao je odavde …

Strah od konačnog gubitka vodećih svetskih pozicija, koje omogućavaju državama da nametnu svoje mišljenje, primorava Sjedinjene Države da poguraju čitav svet do ivice rata.

Štaviše, linija između rata i mira postepeno se briše, odnosno rat počinje da postaje hibridan.

Glavni cilj je pogoršanje ekonomske situacije neprijatelja i podrivanje stabilnosti u zemlji, iscrpljivanje. Istovremeno, šteta naneta privredi ne može biti manja od štete nanete oružanim akcijama, izuzev ljudskih žrtava.

U aprilu prošle godine, analitički centar koji se bavi vojno-političkim istraživanjima u Sjedinjenim Državama (RAND) objavio je dokument u kome su navedena glavna područja pritiska za slabljenje Rusije.

Podrazumevala su ideologiju, ekonomiju, odbranu i geopolitiku, a za svaku je primenjen niz mera.

RAND je antivladine propagandne mere klasifikovao kao ideološki pritisak koji treba da izazove razočaranje ljudi u državnu politiku, razvije opozicione aktivnosti u organizovanju protesta i diskredituje autoritet Rusije u očima naroda drugih zemalja, podriva poverenje u izbore, podržava „petu kolonu“ itd. Stoga, svaka greška koju su vlasti napravile stvara plodno tlo za takvu propagandu.

Ekonomske mere uključuju pooštravanje sankcija u trgovini i finansijama, nagovaranje evropskih lidera da preorijentišu svoje države na američke izvore gasa i podsticanje iseljavanja naučnika i perspektivnih stručnjaka iz Rusije.

Geopolitičke mere sastoje se od rada sa zemljama koje okružuju Rusiju, aktiviranja anti-ruskih osećanja i stvaranja neprijateljskog prostora oko granica Ruske Federacije. Primera takvih aktivnosti takođe ima dovoljno.

Vojne mere su opsežnije i mogu se podeliti u tri grupe. Prva je, u stvari, razvoj raznog američkog oružja – raketnih odbrambenih sistema, svemirskog naoružanja, organizovanja različitih sajber napada, stvaranja bespilotnih letelica itd.

Druga grupa je koncentracija radne snage i naoružanja u zemljama koje se graniče s Rusijom i istovremeno povećavanje broja američkih brodova na Arktičkom, Baltičkom i Crnom moru.

Napori treće grupe usmereni su na širenje vojnog prisustva NATO-a i direktno američkih trupa u Evropi i, opet, raspoređivanje vojnog potencijala na granicama sa Rusijom.

Ako je u vojnoj sferi superiornost Ruske Federacije na mnogo načina potpuno očigledna, onda Zapad revnosno nastavlja da vrši pritisak na informacionom polju, zbog čega druge države u nekim situacijama prigovaraju svojim medijima zbog „prljave igre“.

Treba napomenuti da u Italiji nije prestao skandal koji je izbio nakon dolaska ruskih aviona sa humanitarnom pomoći.

Urednici časopisa La Stampa objavili su nekoliko članaka koje su posvetili zajedničkim akcijama Rusije i Italije u borbi protiv koronavirusne infekcije.

Prema novinarima, osamdeset procenata ruske pomoći nije donelo nikakvu korist. Medij veruje da je Rusija, pružajući pomoć, sledila svoje ciljeve. Rusko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je takve izjave lažnim.

Webtribune.rs

Camera