Naslovnica SPEKTAR Peking poručuje Briselu: Kina ne može da dozvoli poraz Rusije u Ukrajini

Peking poručuje Briselu: Kina ne može da dozvoli poraz Rusije u Ukrajini

Kina je jasno poručila Evropskoj uniji da poraz Rusije u sukobu u Ukrajini smatra neprihvatljivim, jer bi takav scenario omogućio Sjedinjenim Državama da svoju pažnju u potpunosti preusmere ka Aziji, odnosno ka Kini.

Ovu poruku je preneo kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji tokom četvorosatnog sastanka sa novom šeficom diplomatije EU Kajom Kalas, prenosi CNN.

Kako navodi američki medij, sastanak je održan u sredu u Briselu, a razgovaralo se o nizu važnih tema, među kojima su sajber bezbednost, trgovinski disbalans, retki zemni elementi, situacija na Tajvanu i razvoj događaja na Bliskom istoku.

Prema navodima jednog evropskog zvaničnika, razmena mišljenja bila je „teška, ali vođena uz obostrano poštovanje“.

Izvori CNN-a tvrde da su privatni komentari kineskog ministra sugerisali kako bi Peking mogao da više naginje produženju sukoba u Ukrajini, jer bi to odložilo ili usporilo strateško preusmeravanje američke pažnje ka indo-pacifičkom regionu i rivalstvu sa Kinom.

Ovakvi komentari dodatno podstiču tvrdnje kritičara kineske politike da Peking iza deklarativne neutralnosti ima konkretne geopolitičke interese.

Portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Ma Ning potvrdila je da je pomenuti sastanak zaista održan, ali je u petak, na redovnom brifingu u Pekingu, naglasila da stav Kine prema ukrajinskom pitanju ostaje nepromenjen.

„Kina nije strana u ovom sukobu. Naš pristup je objektivan i dosledan – zalažemo se za pregovore, prekid vatre i uspostavljanje mira“, poručila je Ma.

Dodala je i da Kina ostaje posvećena brzom pronalaženju političkog rešenja. „Zajedno sa međunarodnom zajednicom i u skladu sa voljom zainteresovanih strana, nastavićemo da igramo konstruktivnu ulogu u tom pravcu.“

CNN podseća da je samo nekoliko nedelja pre početka specijalne vojne operacije u Ukrajini, kineski predsednik Si Đinping objavio partnerstvo sa Moskvom „bez ograničenja“, a od tada su odnosi dve zemlje, kako politički, tako i ekonomski, dodatno učvršćeni.

Iako se Peking pokušava pozicionirati kao potencijalni posrednik u mirovnim inicijativama, visoki ulozi – uključujući i čvrsto partnerstvo sa Moskvom – ograničavaju njegovu fleksibilnost.

Kina takođe odbacuje sve učestalije optužbe da pruža podršku Moskvi u tehnološkom smislu. Ukrajinske vlasti su, uprkos tome, uvele sankcije nekolicini kineskih firmi zbog navodne isporuke komponenti za dronove i raketnu tehnologiju.

Webtribune.rs