Ono na šta su italijanski mediji upozoravali počelo je da se dešava. Ozlolašena Ndrangeta se infiltrirala u zdravstvni sistem i debelo zarađuje.
U Italiji je već odavno poznato da se organizovani kriminal veoma zanima i za unosne poslove u zdravstvenom sektoru.
Ovog meseca pokrenute su brojne akcije pretresa lokacija, a njihov popos koji je sastavio „lovac“ na organizovani kriminal Nikola Grateri se mogao učiniti čudan: tu nisu bili bordeli, kockarnice i slična legla zločina.
Zapravo, na spisku su apoteke, privatne ordinacije i kancelarije lokalnih političara, prenosi pisanje Dojče velea hrvatski Jutarnji list.
Naime, na jugu Italije je odlično poznato da je čitav sistem zdravstvene zaštite prožet organizovanim kriminalom.
U ovom slučaju je točak istrage pokrenuo je jedan od vodećih političara iz regiona. On je u kućnom pritvoru, a optužen je da je Ndrangeti dobavio dozvolu za trgovanje lekovima i stvaranje mreže apoteka pre svega u Kalabriji. Tu se prao i novac, a postoji osnovana sumnja kako su mu kriminalci osigurali dovoljno glasova za izbor u regionalni parlament – prilično uobičajeno u tom delu Italije gde kriminalcima nije teško „uveriti“ siromašne, kome da daju svoj glas.
Ndrangeta već odavno nije samo u poslu s narkoticima i u komunalnoj službi, nego se sve više zanima za zdravstvo: „To je područje gde je došlo do koncentracije različitih interesa“, kaže Grateri.
Objašnjenje je logočno – gde država zakaže, građani traže alternativu. Zato je i kriminalcima u interesu da država ne uspe u svojoj pomoći.
„Pusti pištolj, ti ćeš biti doktor“
A na jugu Italije je zdravstvo već dugo u kritičnom stanju. Pod izgovorom reformi se u mnogo toga štedelo do smrti. U Kalabriji je ionako običaj poslove dogovoriti usmeno, a kao i u mnogim drugim delovima juga Italije je u proteklim godinama zatvoreno mnogo manjih bolnica i ambulanti.
Organizovani kriminal u sistem zdravstvene zaštite prodirao je i prodire sistematski i dugoročno. Iz tog sektora se čuje kako velik broj dece iz porodica poznatih kriminalaca studira medicinu ili farmaciju, a i te krimi porodice su spremne na gotovo sve kako bi „njihov mali“ dobio diplomu.
Cilj je da se „mali“ popne u strukturama uprave bolnica.
Takođe, istražioci su otkrili i čitav niz pronevjera i „poslića“ u distribuciji lekova, prevozu bolesnika, čak i kod izbora pogrebnika.
Zvanični Rim odavno je na jug Italije poslao komesara da ispit ašta se tamo dešava, zašto se građani žale na zdravstveni sistem iako on dobija isto kao i sever zemlje.
Ali ni to nije pomoglo. Prvi talas ove pandemije je uglavnom pogodio sever Italije, ali sad je došao na red i jug. Opšta propast zdravstvenog sistema je došla i u medije tako da je vlada u Rimu otpustila dosadašnjeg komesara – ali već nedeljama uzaludno pokušava da nađe novog.
Ali, svima je jasno: racije i policija neće uspeti da slome tesne veze politike, mafije i zdravstva u Kalabriji.
(Jutarnji list)