Juče je ruski ministar spoljnih poslova u intervjuu za Rusku gazetu kritički govorio o akcijama turske vojske u Idlibu.
što je prva poruka s najvišeg nivoa ruske vlasti Ankari na kritike turskog predsednika Erdogana kako Rusija ne poštuje sporazume iz Sočija i da je to uzrok pogibije šest turskih vojnika u blizini Sarakiba, koje je tursko ministarstvo odbrane tamo poslalo da spreče ofanzivu sirijskih vladinih snaga protiv islamističkih terorističkih grupa u njihovom poslednjem i najvećem utočištu na sirijskoj teritoriji.
Postoje informacije o rasporedu turskih trupa u zoni deeskalacije Idlib u Siriji i ruska vojska prati situaciju, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
[adsenseyu1]
Rusija poziva Tursku da strogo poštuje sporazume iz Sočija o Idlibu, postignute još u 2018. i 2019., dodao je ruski ministar spoljnih poslova.
“Postoje informacije o rasporedu turskih trupa u zoni Idlib, kao i o početku sukoba između njih i jedinica sirijske vojske. Naša vojska prati ovu situaciju. Prema našim informacijama, koje nam je već dostavila Glavna komanda, turska vojska je napredovala do određenih mesta unutar zone deeskalacije Idlib, ali nam nije poslala upozorenje o tim kretanjima, tako da nismo bili u mogućnosti da obavestimo sirijske vojnike da ih ne napadaju. Turska strana tvrdi kako će se Damask suočiti s odmazdom i sve je to jako tužno“, rekao je Lavrov za Rusku gazetu.
“Mi zahtevamo strogo sprovođenje sporazuma iz Sočija o Idlibu iz 2018. i 2019. godine”, naglasio je ruski ministar i podsetio Erdogana na detalje tih ugovora i šta je sve Turska trebala da učini, a od svega dogovorenog nije učinila apsolutno ništa.
Ministarstvo odbrane Turske saopštilo je u ponedeljak da je u bombardovanju sirijske vojske u Idlibu ubijeno pet turskih vojnika i jedan civil. Potom je turski predsednik rekao da je ubijeno pet vojnika i tri civila.
[adsenseyu4]
Erdogan se u utorak, vraćajući se iz Kijeva, obratio novinarima i rekao da Ankara ne namerava da napusti svoje osmatračke položaje u Idlibu i da će ih ojačati, ali ne namerava da pogorša odnose sa Moskvom.
U skladu sa sporazumom predstavnika Rusije, Irana i Turske, postignutim u maju 2017. na razgovorima u Astani, sada Nur-Sultanom, u Siriji su stvorene četiri zone deeskalacije. Teritorije tri zone su 2018. godine došle pod kontrolu Damaska.
Četvrta zona, koja se nalazi u pokrajini Idlib i delovima susednih pokrajina Latakija, Hama i Alepo, još uvek nije pod kontrolom vlade i vojske Bašara el-Asada. Štaviše, većinu Idliba drže teroristi iz organizacije Al-Nusra Front, sirijskog ogranka Al-Kaide. U septembru 2018. su se Rusija i Turska složile da će stvoriti demilitarizovanu zonu u Idlibu, gde postoji više od desetak različitih oružanih formacija.
Međutim, turska nije uspela da uveri teroriste da povuku teško oružje u unutrašnjost i da prekinu da bombarduju položaje sirijske vojske i naseljena područja, zbog čega su vladine snage pokrenule kampanju „Zora Idliba“ u kojoj su do sada oslobodile brojna područja, na jugu i jugoistoku terorističke enklave.
[adsenseyu1]
Lavrov je upozorio i da Turska prebacuje na stotine militanata iz Sirije u Libiju, kako bi na strani Muslimanskog bratstva učestvovali u borbama za Tripoli.
Naglasio je “kako Rusija ne može sama da reši taj problem, ali može da postigne bezuslovno, savesno i potpuno sprovođenje sporazuma koji postoje o Idlibu. Razgovaramo o tome s našim turskim partnerima”, rekao je ruski ministar.
Turska nije bila u stanju da ispuni nekoliko ključnih obaveza za rešavanje problema oko sirijskog Idliba, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, od kojih je prva bila razdvajanje oružane opozicije, koja sarađuje s Turcima i spremna je za dijalog s vladom u političkom procesu, od terorista Al-Nusra Fronta i koalicije Hajat Tahrir el-Šam”, rekao je Lavrov.
Ruski ministar je naglasio da su obe ove organizacije uvrštene na popise terorističkih grupa i organizacija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, „stoga ni Al-Nusra, niti njihova nova inkarnacija u obliku Hajat Tahrir el-Šama nemaju šta da traže u Idlibu“.
[adsenseyu4]
“Još 2019. godine smo se dogovorili da se poštuje režim primirja. Ako ga poštuju svi, treba da ga poštuju i oni. Ali čak ni nakon trećeg podsećanja iz Rusije i Turske svima u Idlibu, razbojnici koje sam spomenuo nisu zaustavili svoje provokativne akcije. Tek pre neki dan se u našoj bazi Hmejmim dogodio još jedan pokušaj napada bespilotnom letelicom. Suzbili smo ga sistemima protivvazdušne odbrane u bazi. Osim toga, te bande sprovode redovna bombardovanja sirijskih položaja i civilnih ciljeva izvan zone Idliba“, dodao je Lavrov.
Drugi razlog za ovakvu situaciju je što nije uspostavljena demilitarizovana zona širine 10 do 20 kilometara od linije kontakta zaraćenih strana u Idlibu. To smo podsetili i naše turske partnere. I dalje ćemo nastojati da sprovodimo sve tačke onih odluka koje su predsednici Rusije i Turske dogovorili”, zaključio je Lavrov, iako je poruka turskom predsedniku Erdoganu bila više nego jasna.
Osim toga, isto je u telefonskom razgovoru s turskim predsednikom rekao i ruski predsednik Vladimir Putin, koji se usaglasio kako treba sprovesti „sve odredbe rusko-turskih dogovora o Idlibu“, a one nisu trenutno primirje, već povlačenje teškog oružja i njegova naknadna predaja turskoj vojsci, potom razdvajanje opozicije od terorista i uništenje potonjih.
Ako Turska pod raznim izgovorima misli da iznudi primirje, kako bi se terorističke snage oporavile i pregrupisale za buduće napade, čini se da to ovaj put neće uspeti.
Sirijska vojska će pristati na sporazum s onim grupama koje nisu na popisu terorističkih organizacija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, a ostali, koji čine većinu naoružanih militanata u Idlibu, šta god Turska tražila moraće ili da se predaju ili će biti „eliminisani“.
TRENUTNA SITUACIJA NA FRONTU
Reči ruskog ministra spoljnih poslova u manjoj ili većoj meri prati i kretanje vladinih snaga na terenu, gdje je sirijska vojska oslobodila više od 50 naselja.
Turska je, u međuvremenu, oko Sarakiba podigla nekoliko vojnih osmatračkih punktova, ali to neće sprečiti vladine snage da oslobode grad. Zapravo, turska vojska neće učiniti ništa da spreči vladine snage, ali će tamo biti iz propagandnih razloga, kako bi Erdogan među islamističkim milicijama sačuvao imidž jakog vođe koji brine osvojim vojnicima iz redovnih turskih oružanih snaga ili islamističkih terorističkih grupa koje se bore za interese Turske.
ERDOGAN „NAGLO MENJA MIŠLJENJE“
Ali turski predsednik, nakon razgovora s ruskim kolegom Vladimirom Putinom, naglo menja mišljenje i izjavljuje kako se Turska neće boriti s Rusijom zbog sirijskog Idliba.
Nedavne izjave turskih vlasti, da bi turska vojska mogla da počne da koristi silu u Idlibu i protiv sirijske i protiv ruske vojske, potpuno su demantovane nakon oštrog dijaloga Moskve i Ankare.
Prema Erdoganu, Turska ne želi da ulazi u sukob s Rusijom zbog Idliba i ne želi nikakve komplikacije u odnosima sa ovom zemljom.
“Ne moramo u ovoj fazi da ulazimo u sukob ili ozbiljnu kontradikciju s Rusijom. Oni i mi imamo strateške projekte, poput Turskog toka i Akuju. Nema sumnje da nećemo napustiti sistem protivvazdušne odbrane S-400. Svako ko besno reaguje samo će naštetiti sebi. Sedimo i raspravljamo o svemu”, rekao je turski predsednik.
Stručnjaci kažu da je Erdoganov pokušaj svađe s Rusijom mogao da bude vrlo bolan, jer bi sve pogodnosti koje Turska trenutno uživa u Siriji i zbog saradnje s Rusijom bile ukinute.
Ako za to postoji velika želja, Rusija i Sirija lako mogu da blokiraju pristup turskoj vojsci Siriji, koja tamo ima puno kontrolnih punktova. To će ozbiljno ugroziti autoritet Erdogana, čiji je rejting danas relativno nizak. Osim toga, Turska na ovaj problem gleda i zbog najmanje 200 do 300 hiljada izbeglica koji se iz Idliba kreću prema turskoj granici.
Sve ovo su problemi koje Erdogan može da reši samo sprovođenjem sporazuma iz Sočija i aktivnom saradnjom u uništavanju sirijske Al-Kaide i koalicije Hajat Tahrir el-Šam, na šta se obavezao. Šta će turski vođa odlučiti, teško je reći. Ali, sigurno je da se kampanja „Zora Idliba“ nastavlja, i to uz zeleno svetlo Moskve.
(logicno.com)