Naslovnica SPEKTAR Ono što je Ankara sakrila: Turski dronovi bili gospodari rata u Nagorno-Karabahu...

Ono što je Ankara sakrila: Turski dronovi bili gospodari rata u Nagorno-Karabahu dok nisu došli Rusi

Turska je veoma ponosna na svoje bespilotne letelice, koje su izazvale veliku pažnju tokom vojnog sukoba između Jermenije i Azerbejdžana u Nagorno-Karabahu.

U stvari, upravo su one osigurale superiornost Bakua, koji je uspeo da preuzme kontrolu nad velikim delom sporne teritorije.

Generalni direktor turske kompanije Baykar, Haluk Bajraktar, u pozadini uspeha Azerbejdžanaca, rekao je da čak ni ruski sistemi za elektronsko ratovanje ne mogu da se izbore sa njegovim bespilotnim letelicama.

Vojni stručnjak i penzionisani pukovnik Viktor Baranec nije se složio sa turskim direktorom. On je reči Haluka Bajraktara nazvao „velikim lažima“.

Stručnjak je primetio da su se bespilotne letelice zaista pokazale kao vrlo efikasno oružje tokom neprijateljstava u Nagorno-Karabahu, ali to je bilo tako samo dok ruski sistemi za elektronsko ratovanje nisu počeli da rade svoj posao.

„Šta se onda desilo sa Bayraktar TB2? Neki od njih su pali, ne stigavši do cilja. Druge su prebacili na jermensku teritoriju: pokupili su ih Jermenci i ruski vojni stručnjaci da bi videli kako rade turski dronovi, naglasio je Baranec.

Tada ni Azerbejdžanci ni Turci ni na koji način nisu mogli da shvate razlog naglog pada efikasnosti Bayraktar ​​TB2.

Tek nakon intervencije američkih stručnjaka postalo je jasno da se na elektronski mozak dronova vrši spoljni uticaj.

Ali, dok su turski inženjeri rekonfigurisali dronove, sukobljene strane sedele su za pregovaračkim stolom i potreba za bespilotnim letelicama je nestala, rezimirao je stručnjak.

Webtribune.rs