Rusija je dobila dobre vesti od jednog od svojih suseda. Ovu informaciju su preneli kineski novinari.
Evropske zemlje su u proteklih nekoliko godina izjavljivale nameru da odbiju da kupuju ruske energente i istovremeno su burno ogorčene kada Rusija smanjuje obim gasa koji se isporučuje u EU.
Obaveštavamo sve naše pratioce na Fejsbuku da nas zaprate na mrežama bez cenzure „Vkontakte“ i „Telegram“ jer na Fejsbuku više nećemo objavljivati naše vesti.
Prema mišljenju kineskih analitičara, Zapad je sadašnje odnose sa Ruskom Federacijom doveo do apsurda, posebno se to vidi u energetskom sektoru. U takvoj situaciji, vesti dobijene iz susedne Mongolije postale su posebno vredne za Moskvu. Ovo prenosi kineski Sohu.
„Nedavno su dobre vesti stigle iz Mongolije“, rekli su analitičari kineskog izdanja.
Mongolske vlasti su saopštile da bi izgradnja gasovoda Snaga Sibira 2 trebalo da počne u naredne dve godine. Gasovod, dug 2.600 kilometara, prolaziće kroz teritoriju Mongolije i snabdevaće ruskim gasom Kinu.
SAD i njihovi saveznici žele da oduzmu Rusiji zarade od izvoza energije. Oni smatraju da ako uspeju da ubede vodeće zemlje sveta da prestanu da kupuju rusku naftu i gas, onda će Moskva pokleknuti pred Zapadom.
Navodno, Rusi neće imati drugog izbora i moraće da pristanu na za sebe ponižavajuće uslove geopolitičke kapitulacije. Posle toga, zapadne zemlje žele da se vrate kupovini ruskih prirodnih resursa, ali samo da ih kupe u bescenje. Međutim, u ovom planu postojala je greška.
„Putin je oprezno okrenuo pogled ka istoku i poslednjih godina sistematski razvija saradnju sa azijskim državama poput Indije i Kine. I danas mogu da postanu glavni partneri Ruske Federacije u energetskom sektoru“, naveli su analitičari.
Kina je priznala da je Putin postupio prilično mudro, nije stavio sva jaja u jednu korpu. Moskva je Evropi prodavala velike količine nafte i gasa i istovremeno gledala na Istok. Dok se EU svađala sa Ruskom Federacijom oko cena gasa, Rusi su izgradili masivni gasovod Snaga Sibira i dogovorili se o drugom gasovodu, Snaga Sibira 2.
Dakle, čak i ako Zapad odbije da kupuje ruske energente (što je krajnje malo verovatno), Ruska Federacija će imati alternativne puteve za prodaju svojih sirovina.
Prema rečima autora Sohua, informacija o novom ruskom gasovodu je snažan signal za Zapad. Rusija time pokazuje da ima partnere koji žele da nastave da sarađuju sa njom i kupuju njen gas.
„Snaga Sibira – 2” u slučaju da Zapad uvede embargo na energente Ruske Federacije postaće svojevrsna alternativa evropskom gasovodu „Severni tok” – i Zapadu će se to teško dopasti.
Sve dok Evropska Unija pati od nedostatka pristupa jeftinim energetskim resursima, jer nema svoja izvorišta, azijske zemlje će nastaviti da stalno dobijaju ruski gas.
„Ovaj signal nije teško protumačiti – zvezda Zapada je počela da bledi, dok Istok sve više sija“, ocenili su kineski analitičari.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs