Naslovnica IZA OGLEDALA Oko Saurona – Carstvo globalne hegemonije

Oko Saurona – Carstvo globalne hegemonije

Za Carstvo istina kao takva nema značenje. Operacija je uspešna ili ne – i to je sve. Ne postoji „Da, ali da li je to bilo istinito?“ Carstvo teži globalnoj hegemoniji i deluje pomoću krvi, oružja, droge i novca.

Teži da „kontroliše narativ“ i bori se protiv „dezinformacija“, što je njegov način da se suprotstavi „alternativnim“ (tj. Istinitim) narativima.

Carstvo uvek mora da stvori zabludu. Ne sme biti poraženo u ratu. Cilj mu je sve veća „sigurnost“ i nadzor, pri čemu može srušiti alternativne narative. Ovo pokazuje novi izveštaj britanske inteligencije.

Napokon je objavljen „Integrisani pregled“ Ujedinjenog Kraljevstva. Zvanično se označava kao „sveobuhvatna artikulacija“ londonske „nacionalne bezbednosti i međunarodne politike“, ona namerava da „oblikuje otvoreni međunarodni poredak budućnosti“.

Ponovljena referenca odnosi se na „razliku između domaće i međunarodne bezbednosti“ koja je postala „sve zamućenija“ – tj. oni sada špijuniraju sve.

Navodi se: Moramo … kontinuirano, neprekidno, da razvijamo „oko koje ne trepće“, fokusirano na našu ciljnu publiku. Oko Saurona vas sada gleda neprekidno!

„Povećaćemo društvenu otpornost u Velikoj Britaniji na sve oblike dezinformacija. Ulaganje u vladinu stručnost u nauci o ponašanju, skeniranje horizonta i strateške komunikacije takođe će nam pomoći da poboljšamo svoj odgovor na kampanje dezinformacija.“

S obzirom na to da „ratovi i dalje pobeđuju u glavama ljudi“, internet je postao „sastavni deo bojnog polja 21. veka“, pa i fizičke i virtuelne operacije moraju biti „koordinisane, komunicirane i pojačane kako bi se postigli kognitivni uticaji“.

Potpuno posvećena Večnom ratu, britanska vojska je razvila svoj „Integrisani operativni koncept za 2025. godinu“ koji pojačava ovo uznemirujuće tumačenje: „Stare razlike između „mira“ i „rata“, „javnog“ i „privatnog“, „stranog“ i „domaće“ i „država“ i „nedržava“ su sve više zastarele“.

Taktika obmane

„Trijumf pripovedanja određuje poraz ili pobedu, otuda i važnost informacionih operacija“, navodi se u dokumentu.

„Utvrđene tehnike, poput atentata, obmane, ekonomske prinude, špijunaže, krađe intelektualnog vlasništva i subverzije, potenciraju pametnom upotrebom sajber-a, digitalizovanih informacija i društvenih medija.“

Dogma Ministarstva odbrane Ujedinjenog Kraljevstva tvrdi da je „obmana“ – „mere osmišljene da zavaraju protivnike“ – postala osnovna praksa za oružane snage.

„Informacije se mogu koristiti za stvaranje obmane ili kao „maskiranje i prikrivanje“ za podršku obmani“, navodi se u dosijeu MO.

„To se može kretati od podsticanja odgovornog korišćenja društvenih medija od strane našeg osoblja kroz promociju i razvoj i kontinuirano jačanje bezbednosne kulture, do tehnika kamufliranja, prikrivanja i obmane.“

Webtribune.rs