Banka Rusije je u svom godišnjem izveštaju navela da, u kontekstu međunarodne agende, ne vidi alternativu juanu za svoje rezerve, piše Blumberg.
Prošle godine, prema izveštaju Blumberga, došlo je do značajne promene na ruskom tržištu valuta. Juan, kineska valuta, zamenila je američki dolar kao najtrgovanija valuta u zemlji. Ovo je bio značajan pomak, posebno s obzirom na to da je pre rata u Ukrajini, kineska valuta bila zanemarljiva u ruskoj trgovini.
Međutim, uprkos ovom trendu, Blumberg napominje da postoji ograničena verovatnoća da će kineska valuta biti uključena u ruske rezerve.
Razlog za to leži u percepciji rizika koji nose finansijski instrumenti zemalja koje su prijateljski nastrojene prema Rusiji. Ovo ukazuje na složenost geopolitičkih faktora koji utiču na odabir valuta i finansijskih strategija država.
Kako navodi agencija, Centralna banka je u godišnjem izveštaju navela da finansijski instrumenti drugih zemalja prijateljskih Rusiji nose previše rizika.
„Stope ovih valuta su veoma promenljive, tržišta imaju nisku likvidnost, a jedan broj takvih zemalja ima ograničenja u kretanju kapitala, što je prepreka njihovoj upotrebi“, navodi se u dokumentu.
Banka Rusije je pojasnila da su uloga kineskog juana na međunarodnom nivou i njegova likvidnost „značajno porasli” poslednjih godina.
Analitičari agencije su objasnili da Kina igra sve važniju ulogu u ruskoj ekonomiji, jer je ruski predsednik Vladimir Putin promenio logističke obrasce prema Aziji u kontekstu politike sankcija EU.
Trgovina sa Pekingom, naglasili su stručnjaci, postala je ključni faktor koji je omogućio ruskoj ekonomiji da izdrži ograničenja i naglo povećanje izdataka za odbranu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se