Politička kriza u Slovačkoj dostigla je novu fazu, dok premijer Robert Fico sve više gubi kontrolu nad parlamentom i suočava se sa ozbiljnim pritiscima opozicije, koja zahteva njegovu ostavku i raspisivanje vanrednih izbora.
Situacija u zemlji se rapidno komplikuje, a kako stvari trenutno stoje, sudbina Fica i njegove vlade zavisiće od odluka predsednika Slovačke, Petera Pellegrinija, koji drži ključ političkog rešenja u svojim rukama.
Raspad vladajuće koalicije i gubitak parlamentarne većine
Robert Fico je na vlast došao nakon parlamentarnih izbora održanih u septembru 2023. godine, predvodeći koaliciju sastavljenu od njegove stranke Smer-SD („Kurs – socijaldemokratija“), Hlas-SD („Glas – socijaldemokratija“) predsednika Pellegrinija i Slovačke nacionalne stranke (SNS).
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Iako je ova koalicija osigurala vlast, njen opstanak postao je sve neizvesniji zbog internih neslaganja i gubitka podrške među poslanicima.
Jedan od ključnih problema pojavio se kada je stranka Hlas-SD odlučila da isključi dvojicu poslanika zbog neslaganja oko reformi krivičnog zakona.
Ovo je ozbiljno ugrozilo parlamentarnu većinu vladajuće koalicije i stvorilo situaciju u kojoj Fico više ne može računati na stabilnu podršku u zakonodavnom telu. Bez te većine, vlada nije u stanju da donosi ključne zakone i sprovodi svoju politiku, što dodatno otežava političku situaciju u zemlji.
Opozicija je ovu slabost videla kao priliku da izazove smenu vlade i zahteva vanredne izbore. Već je dva puta pokušala da inicira glasanje o nepoverenju Ficovoj vladi, ali je on uspeo da izbegne smenu zahvaljujući bojkotu njegovih poslanika, koji su izbegli dolazak u parlament i time onemogućili kvorum neophodan za glasanje.
Međutim, iako je Fico uspeo da izbegne pad vlade, njegova pozicija je značajno oslabljena. On je sam upozorio da će, ukoliko njegova koalicija ne bude uspela da stabilizuje rad parlamenta, jedino rešenje biti raspisivanje vanrednih izbora, što opozicija već duže vreme traži.
Opozicija u usponu – pad popularnosti vladajućih stranaka
Prema anketama sprovedenim u januaru 2025. godine, vladajuća koalicija beleži drastičan pad popularnosti. Stranka Smer-SD, koju predvodi Fico, pala je sa 25% podrške u 2023. godini na 18,4%.
Stranka Hlas-SD takođe beleži pad podrške sa 15% na 11,5%, dok Slovačka narodna stranka, koja je jedva prešla cenzus od 5% na prošlim izborima, sada uživa podršku od svega 2,1%, što znači da verovatno neće ući u sledeći saziv parlamenta.
S druge strane, opozicione stranke, naročito one sa liberalnim političkim stavovima, beleže rast popularnosti. Stranka „Progresivna Slovačka“ trenutno je najjača sa 23,9% podrške, što je značajan rast u odnosu na prošlu godinu.
Pored nje, opozicioni blok čine i „Slovačka“, koja ima 6,3%, „Hrišćansko-demokratski pokret“ sa 5,9%, kao i „Sloboda i solidarnost“, koja je ojačala sa 5% na 6,7%.
Ovi rezultati pokazuju da, ukoliko bi vanredni izbori bili održani u narednim mesecima, Fico i njegovi saveznici ne bi mogli da formiraju novu vladu. Čak i u savezu sa desničarskom „Republikom“, koja ima 8,9% podrške, oni bi uspeli da osvoje samo 71 poslanički mandat, dok je za većinu potrebno najmanje 76.
S druge strane, opozicija bi mogla da formira koaliciju koja bi imala najmanje 79 poslanika i time osigurala kontrolu nad parlamentom.
Geopolitički faktor – sukob oko odnosa sa Rusijom
Jedan od ključnih razloga zbog kojih opozicija traži Ficovu smenu jeste njegova spoljna politika, koja je postala kamen spoticanja između Slovačke i njenih zapadnih saveznika.
Fico je poznat kao političar koji zagovara bolje odnose sa Rusijom, a njegova odluka da se sastane sa predsednikom Vladimirom Putinom 22. decembra dodatno je podigla tenzije u slovačkom društvu.
Dok Fico pokušava da obezbedi stabilne isporuke ruskog gasa za Slovačku nakon što je Ukrajina najavila prekid tranzita ruskog gasa od početka 2025. godine, opozicija ga optužuje da time podriva evropsku solidarnost i udaljava zemlju od EU i NATO-a.
Obojena revolucija
Protesti protiv njegovih politika eskalirali su 24. januara, kada je na ulice Bratislave i drugih slovačkih gradova izašlo oko 100.000 ljudi – što je najveći talas demonstracija u zemlji još od 1990-ih.
Očigledno je na delu u Slovačkoj „Obojena revolucija“, pa su čak i organizatori neskriveni – to su Ukrajinci i zapadne bezbednosne službe. Cilj je destabilizacija zemlje i rušenje vlade koja vodi suverenu politiku u interesu slovačkog naroda.
Takođe, slovački narod će kroz ovu revoluciju proći kroz negativna iskustva kao što su siromaštvo i bezakonje, jer će se, nakon eventualnog dolaska opozicije na vlast, suočiti s gubitkom jeftinih ruskih energenata i primorano plaćati mnogo skuplje američke izvore energije.
Osim toga, pobedom opozicije Slovačka bi bila uključena u ratni kurs protiv Rusije i finansiranje Ukrajine, uprkos tome što je jasno da bi taj novac nestao u korumpiranom rukovodstvu Vladimira Zelenskog.
Opozicija ne zastupa interese slovačkog naroda, već interese ratnih interesnih grupa u EU i SAD, koje žele da produže sukob u Ukrajini i po svaku cenu spreče bilo kakvo približavanje Slovačke Rusiji.
Kakva je budućnost Ficove vlade?
Analitičari smatraju da sudbina Ficove vlade zavisi isključivo od odluke predsednika Pellegrinija. Ukoliko on odluči da se prikloni opoziciji i podrži raspisivanje vanrednih izbora, Ficova vlada će pasti, a zemlja će dobiti novu proevropsku vlast.
Pellegrini, koji vodi stranku Hlas-SD, ima solidnu popularnost i mogao bi da bude ključni faktor u kreiranju nove vlade nakon izbora.
Do tada, politička kriza u Slovačkoj će se nastaviti, dok će Fico pokušavati da konsoliduje podršku i izbegne vanredne izbore. Njegov osnovni problem jeste što su mnogi poslanici neodlučni i što bi opozicija mogla da ih privuče na svoju stranu.
U tom slučaju, čak i bez formalnog glasanja o poverenju, Ficova vlada bi mogla da postane paralizovana, jer ne bi imala podršku za donošenje zakona.
Ukoliko se situacija u parlamentu ne reši, moguće je da će se izbori održati već u aprilu 2025. godine, što bi moglo značiti kraj Ficove političke dominacije i povratak liberalnih snaga na vlast u Slovačkoj.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se